XVII. Dönem TBMM'nin yapısı ve faaliyetleri
Structure and activities of XVII. Parliament
- Tez No: 253223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Devlet, yapısına göre bir takım alt ve üst kurumlardan oluşur. Parlamento, devlet yapısı içerisinde bir siyasi üst yapı kurumudur. Kurumlar belli koşullar altında ve bir süreç içerisinde oluşurlar. Parlamentolar da, belli toplumsal, ekonomik ve siyasi ihtiyaçlara cevap vermek için oluşmuş ve bu yönde faaliyet gösteren siyasal organlardır. Parlamentolar meydana geldikleri toplumu en iyi şekilde yansıtan kurumlardır. Milletvekilleri içinden geldikleri toplumu parlamentoda temsil eden kişilerdir. Parlamento faaliyetleri de, içinden geldikleri toplumun ihtiyaçlarına ve taleplerine göre şekillenmektedir.Bu çalışmanın amacı, XVII. TBMM milletvekillerinin sosyo-ekonomik tabanına yönelik bir analiz yapmak ve bu meclisin dönemsel faaliyetlerinin Türk siyasal hayatı açısından ne gibi bir öneminin olduğunu saptamaktır.XVII. TBMM, Türk siyasal hayatı boyunca oluşmuş meclisler içerisinde yenilenme açısından ilk sırada olan bir meclistir. Meclise giren milletvekillerinin büyük bir çoğunluğu ilk defa milletvekili seçilmiştir. Milletvekillerinin mesleki kökenleri açısından da serbest meslek gruplarının mecliste çoğunluğu oluşturduğu görülmektedir. XVII. TBMM, Türkiye'de ekonomik, sosyal ve siyasal olarak birçok yeniliğin gerçekleşmesini sağlamıştır. Askeri rejim sonrası demokratikleşme çalışmaları, ekonomide serbest piyasa ekonomisine geçiş ve dış politikada aktif bir politika uygulanması bunlara örnek olarak verilebilir.
Özet (Çeviri)
State, according to ıts structure consist of lower and upper bodies.Parliament, within the state structure is a political superstructure institutions. Institutions occur under certain circumtances within a process. Parliaments are the political bodies which were created to respond social, economic and political needs and operating in this direction. Parliaments are institutions reflecting the society in the best way.Deputies represent the comunity in parliament they came from. Parliamentary activities are shaped according to the demands and needs of the society they came from.The purpose of this study is to do an analysis of socio economic base of the member of parliaments and to determine the importance of the seasonal activities of this council in terms of Turkish political life.TBMM is an assembly which is in the first place in terms of renewal among assemblies formed during the Turkish political life. The vast majority of MP?s entering parliament were deputies elected for the first time. In terms of professional backgrounds of deputies, the self-employed group formed a majority in parliament. XVII.Parliament made many improvements in economy social and political life. Democratization studies after the military regime, transition to market economy and active foreign policy can be given as examples.