Türkiye' de eğitimli işsizler: Nedenleri ve sonuçları
The reasons and results of educated unemployed people in Turkey
- Tez No: 253224
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüz toplumlarının karşılaştıkları önemli meselelerden biri olan işsizlik, Türkiye için de büyük bir sorun teşkil etmektedir. Özellikle son dönemde yaşanan krizlerle birlikte işsizlikte büyük artış görülmüştür. Eğitimli işgücü işsizliği de genel işsizliğe paralel bir seyir takip ederek artış göstermiştir.Eğitimli işgücü işsizliğinde görülen artış yalnızca krizlerle ilişkilendirilemeyecek kadar kendine özgü bir süreçtir. Zira bu sorunun gerisinde ülkemizde insan kaynakları ve eğitim planlamasının olmaması, yatırımların yetersizliği ve işgücü fazlalığı vardır.İşsizliğin eğitimli işgücünde ciddi boyutlara ulaşmış olması pek çok olumsuz sonucu da beraberinde getirmektedir. Eğitime yapılan yatırımın değerini yitirmesi önemli bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra beyin göçü ve işsiz fertlerin bir yaşam kuramaması gibi sonuçlar da ortaya çıkmaktadır. Eğitimli işgücünün işsiz kalması hasebiyle eğitim aldığı alanda çalışamaması da bir başka çarpıcı sonuçtur.Belirtilmiş olan olumsuz neticelerin giderilmesi için somut adımların atılması gerekmektedir. Bu çerçevede devlet politikalarının benimsenmesi, kurumlar arası eşgüdümün sağlanması ve eğitimin her aşamasının işgücü piyasasının taleplerine duyarlı hale getirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Unemployment, which is one of the most important questions that all communities have faced, is a great problem for Turkey as well. Especially with the chrisis that have been seen recently, unemployement rates has raised. Unemployement of educated workforce has also raised paralel to general unemployement.Unemployement of educated workforce is a unique process that can?t be related to only crisis. Because this problem depends the lack of the planing of human resources and education in Turkey, besides there is also inadequacy of investments and excess of workforce.Due to unemployement of educated workforce, which is in a critical point, a lot of negative consequences has appeared. İt is come across that devalution of the investmest on education is a vital result. However, there are also some other results we encounter such as brain drain, unemployed who aren?t able to start a life. İt is the other important result well educated labours aren?t able to work in their field due to the fact that they have lost their jobs.To full fill these emphasized results it?s supposed to handle these problems rapidly in harmony and in a realistic way. İn this context it is a must to latch on the public policies, co-ordinate business to business and also sensitize the demond of labor market in ezch steps of education.