Ubâde b. Sâmit'in (R.A) hayatı ve hadis rivâyetindeki yeri
Ubâde b. Sâmit?s Life and inplace in the hadith narration
  1. Tez No: 253230
  2. Yazar: MELEK MENTEŞE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sahâbe döneminin seçkin simalarından olan Ubâde b. Sâmit Yesrib'de doğup büyümüş, erken dönemde Müslüman olmuş ensarın ileri gelenlerinden biridir. Akabe biatlarıyla başlayan İslamî hayatı, askerî ve ilmî faaliyetlerle doludur. Hz. Peygamber döneminde Bedir, Uhud, Hendek savaşları, Rıdvan beyatı gibi önemli olaylarda onun ismini görmek mümkündür. Halifeler döneminde de yoğun şekilde devam eden fetih hareketlerine iştirak etmiştir. Söz konusu hareketlerde bazen komutan, bazen asker, bazen de elçi olarak görev yapmıştır. İlmî sahada da hatırı sayılır bir yere sahiptir. Hz. Peygamber döneminde ashab-ı suffeye yazı ve Kur'an öğretmiştir. Halifeler döneminde de Şam halkına Kur'an öğretmek ve dînî anlayış kazandırmak üzere gönderilmiştir. Oluşturduğu ilim halkasıyla pek çok talebe yetiştirmiştir. İlk Filistin kadısıdır. Ashabın fakihleri arasında sayılmaktadır. Sünnete sıkı sıkıya bağlı bir hayat yaşamış, son nefesine kadar Hz. Peygamber'den duyduğu sözleri nakletmeye çalışmıştır. Akabede Hz. Peygamber'e verdiği sözü adeta hayat düsturu haline getirmiş, gerektiğinde idarecilere karşı çıkmaktan geri durmamıştır. Çeşitli konularda 181 hadis rivâyet ettiği kaynaklarda belirtilmektedir. Kütüb-ü Tis'a' diye meşhur dokuz hadis kitabında 63 rivâyeti yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ubâde b. Sâmit who was one of the distinguished names of Sahabe period was born and grown up in Yesrib, and he was one of the notable persons among the ensar (Muslims of Medina) who became Muslim in the early period. His Islamic life that started with aqaba homage is full of military and scientific activities. It is possible to see his name in important events such as Bedir, Uhud, Hendek wars, Rıdvan Bey?at in The Holy Prophet Mohammed period. He also participated in conquest movements that continued intensely in the period of Caliphs. He acted sometimes as commander, sometimes as soldier and sometimes as messenger in these movements. He also has a considerable place in scientific field. He taught writing and Koran to Ashâb-ı Suffe in The Holy Prophet Mohammed period. He was sent to teach Koran to the people of Damascus and to have them acquire religious understanding in the period of Caliphs. He educated many students with science ring he formed. He is the first Muslim Judge (kadı) of Palestine. He is respected as one of the canonists of Ashab. He lived a life strongly dedicated to Tradition, and endeavored to transfer the words he heard from The Holy Prophet Mohammed until his last breath. He accepted the promise he gave to The Holy Prophet Mohammed in Akabe as the doctrine of life, and he did not abstain from objecting administrators when necessary. It is specified in the sources that he related 181 hadiths in various subjects. His 63 rumors are included in nine famous hadith book named Kütüb-ü Tis?a?.