Kadının özel hallerinde ibadeti
Worship of woman in her special times
  1. Tez No: 253231
  2. Yazar: SÜMEYYE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İbadet mükellefin yaratanına karşı saygı ve boyun eğmesini simgeleyen ve yapılması Al-lah tarafından istenen belirli davranış şekilleridir. İbadet yapma konusunda kadın ve er-kek arasında fark yoktur. Mükellef olan her insan emredilen ibadetleri yerine getirmekle yükümlüdür. İslam'ın ilk beş şartı olan kelime-i şehadet, namaz, oruç, zekât ve haccın yanı sıra kurban kesme, dua etme, Kur'an okuma da birer ibadettirler.Ancak kadınlar için geçerli olan ve Hz. Peygamber'in ?o Allah'ın Âdem kızları için tak-dir ettiği bir şeydir? ifadesiyle açıkladığı, Hz. Havva'dan bu yana kadının fıtratında yer alan bazı özellikler vardır ki, bunların bir kısmı ibadete mani sayılmıştır. Erkekten farklı olarak, kadına mahsus olan bu haller, hayız, nifas halleridir. İstihaze ise ibadete mani bir durum oluşturmaz.Kur'an'da kadının bu dönemlerdeki ibadet hayatına ilişkin detaylı açıklamalar yer alma-yıp, sadece karı koca ilişkisine yönelik bazı hükümler bulunmaktadır. Konuyla ilgili di-ğer hükümler Hz. Peygamber'den gelen hadislerle belirlenmektedir.Son dönemde hadisler konusunda usule bağlı olmaksızın oluşan anlamalarla, kadının ha-yız ve nifas dönemlerindeki ibadet hayatına dair şaz açıklamalar yapılmaktadır. Bu se-beple çalışmamızda konuyla ilgili olarak ilk dönemden bu güne yapılan farklı içtihatlar ele alınıp, açıklamalar akli istidlallerle de değerlendirilmeye çalışılmıştır.Bu modern anlayışlar Konuyu anlama da sadece Kur'an ile yetinip, sünnetin teşrideki ro-lünü ihmal etmiş görünmektedirler. Bununla birlikte bu kural dışı anlamalar günümüzde zihinleri teşviş etmekte, İslamî gelenekte yer alan ve manevi icma diyebileceğimiz, ha-kim anlayışla da tabiatıyla zıtlık oluşturmakta ve birçok tartışmayı beraberinde getirmek-tedir.Kadının özel günleri olarak tanımladığımız, hayız, nifas ve istihaze dönemlerinde kadı-nın ibadet hayatıyla ilgili bütün açıklama ve görüşlerimizi İslam'ın temel kaynakları olan Kur'an'ı ve Sünneti esas alarak belirlemeye gayret gösterdik. Çünkü ibadet alanına giren konularla ilgili etraflı açıklamalar ancak Hz. Peygamber'den gelen hadislerde yer almak-tadır. Bu çerçevede konu ele alındığında, sorun gibi görünen pek çok şey de îzahını bul-maktadır.
Özet (Çeviri)
The worships are forms of behaviors that they sembolize the amenable?s respect and obidience to God and they are asking for from the God. There is no difference between men and women in worship. Every amenable men must do the directed worships. The five strings of Islam, (ke-lime-i şahadet, prayer, fast, alms, pilgrimage) and sacrifices, praying and reading Qur?an are also one each worship.But some special conditions which are valid only women are obstacle to worship. Unlike men, the specific states of women are the situation of hayız and nifas. On the other hand the istihaze isn?t an obstacle to worship.There isn?t detailed knowledge in the Qur?an about this station of the women but only about the relationships between man and women are present. The other rules of this matter are determinated with the tradations from the Prophet.In recent times, with the understanding of hadith non aligned the methodology disordered explanations have been made about this stituation of women. For these reasons in this study we examine the different ijtihads about this matter from early times to nowadays and then the explanations are trying to evaluate with the mentally implications.These modern understandings do only with the Qur?an at the figuring out the matter and as if they neglecte the role of Sunna and his authority. For all that, this solecistic understandings encourage the minds today. On the other hand they are controversy to the dominant Islamic tradition and cause a great many discussion.All of the explanations and opinions about worship of women at the period of bleeding the special days of women as definition ?hayız?, ?nifas?, ?istihaze? are based on the basic source of Islam, Qur?an and Sunna. Because the detailed explanations about including topics in the area of worship are only present at the tradations from the Prophet. When the matter is handled in that context, a lot of things regarded as problem will figure out.