Çabuk kuvvete yönelik istasyon çalışmasının 18-19 yaş grubu erkek öğrencilerin bazı kondüsyonel özellikleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 31158
  2. Yazar: OKTAY ÖNDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
63 6. ÖZET Araştırmada, 18-19 yaş grubu askeri öğrencilerin 8 hafta süre ile yapılan çabuk kuvvete yönelik istasyon çalışması modeli ile, çalışmaları öncesi ve sonrasında, bazı kondüsyonel özelliklerini bilimsel ve geçerliliği kabul edilmiş alan ve laboratuvar testleri ile saptamak, bu değerleri birbiri ile karşılaştırmak suretiyle olumlu veya olumsuz sonuç elde etmektir. Bu neden ile 1 2 deney ve 1 2 kontrol grubunda olmak üzere 24 askeri öğrenci araştırmaya tabi tutulmuştur. Araştırmanın başlangıcında deney ve kontrol grubunun fiziki özellikleri belirlenmiştir. Motorik spor testlerine ve laboratuvar testlerine tabi tutularak çalışma öncesi ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümlerden sonra, deney grubu haftada 3 kez olmak üzere çabuk kuvvet ilkelerini kapsayan istasyon çalışması antrenman modeli, kontrol grubu ise, haftalık düzenli beden eğitimi derslerini uygulanmıştır. 8 hafta sonra çalışma sonrası ölçümler alınmıştır ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarını şöyle özetleyebiliriz: 1. Deney grubu öğrencilerinin çabuk kuvvete yönelik istasyon çalışması istatiksel açıdan anlamlıdır (**P0.05). Bu neden ile çabuk kuvvete yönelik istasyon çalışmasının anaerobik gücü artırmada etkisiz olduğu söylenebilir. 3. Deney grubu öğrencilerinin çalışma sonrası vücut yag yüzdesi ölçümleri aritmetik ortalaması azalma göstermiştir. Ancak vücut ağırlıklarında artış meydana gelmiştir. İstatiksel açıdan iki testte anlamlı bulunmuştur (*P0.05). Bütün bu değerlendirmelerden sonra; Çabuk kuvvete yönelik istasyon çalışmasının 18-19 yaş grubu erkek öğrencilerin bazı kondüsyonel özelliklerini geliştirmede etkin ve geçerli bir model olarak uygulanabileceği görüşü kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
66 6. SUMMARY The aim of this research is to determine some performance properties of military students between the ages of 18-19, using scientifically approved labrotary tests, before and after 8 weeks circuit training period which aimed at explosive power, and to get either positive or negative results by companing the values. For this reason, 24 military students was observed and 1 2 of them was the research group. At the beginning of the research, physical charecteristics of the research and control groups were determined and motoric sport tests and laboratory tests were made. In addition that, before training the measurements were made. After these measurements the research group made the circuit training method 3 times a week and the control group,uade the regular weekly technical training. After 8 weeks, the measurements were repeated and the results were evaluated. The results of the research can be summarized 1. After the circuit training, the explosive power measurement results of research group are found statistically significant (**P0.05). Therefore, it can be said that the explosive power training has no effect to increase anaerobic power. 3. The arithmetical averege of body fat percentage of the research group decreased after trainings. However, there was increase in their body weight. This result was found significant statistically (*P0.05). After all these evaluations, the circuit training, which is applied with the rules of explosive power training method, can be accepted as an effective and valid method on increasing the conditional properties of male students at the age of 18-19.