Hiper ortam gezinme yapısının alan bağımlı / alan bağımsız öğrenenlerin html ile temel web sayfası tasarımı konusundaki öğrenme çıktılarına etkisi: (Düzce M.Y.O. örneği)
The effect of hypermedia navigaitonal structures on field depended / field independed learners? learning outcomes about basic web design using html: (Düzce University düzce Vocational School Sample)
- Tez No: 253239
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN İŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, hiper ortam gezinme yapısının farklı bilişsel stillere sahip öğrencilerin öğrenme çıktılarına etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Öğretim ortamları tasarlanırken, bireysel farklılıkların dikkate alınması gerekmektedir. Bu gereksinimden hareketle, bir bireysel farklılık olarak alan bağımlılığı / alan bağımsızlığı bilişsel stili bu çalışmada ele alınmaktadır. Witkin tarafından ortaya atılan alan bağımlılığı ve alan bağımsızlığı bilişsel stilleri, öğrenenlerin öğrenme biçimleri üzerinde etkili olmaktadır. Bu sebeple farklı bilişsel stildeki öğrencilerin, iki farklı gezinme yapısına sahip olan hiper ortam üzerinde çalışmaları sonucunda elde ettikleri öğrenme çıktıları incelenmiştir.Teknolojinin gelişimi ve dijital teknolojilerin daha yaygın biçimde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, öğretim ortamlarında öğrencilerin ihtiyaçlarına ve bireysel özelliklerine uygun tasarımlar yapmak kolaylaşmıştır. Özellikle teknoloji tabanlı ortamların bireysel farklılıklara uygun ve etkileşimini arttırmaya yönelik daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple araştırma kapsamında Bilgisayar II dersini almakta olan önlisans düzeyi 1. sınıf öğrencileri için HTML ile temel web sayfası tasarımını konusunu anlatan bir web sitesi geliştirilmiştir.Düzce Üniversitesi Düzce Meslek Yüksekokulu Otomotiv, Elektronik Haberleşme ve Endüstriyel Otomasyon bölümlerinden seçilen 66 öğrenci araştırmaya katılmıştır. Uygulama öncesinde öğrencilere HTML kod bilgisinin giriş düzeyini belirlemek üzere öntest uygulanmıştır. Öğrencilerin bilişsel stillerini belirlemek için ?Saklı Şekiller Grup Testi? kullanılmıştır. Bu testin sonuçlarına göre öğrenciler alan bağımlı ve alan bağımsız olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Daha sonra, bu gruplar doğrusal gezinme yapısına sahip ve doğrusal olmayan gezinme yapısına sahip hiper ortam yazılımlarına yerleştirilmişlerdir. Oluşturulan 4 grup 2 hafta süreyle site üzerinde çalışmış ve sonrasında sontesti cevaplamışlardır. Ayrıca öğrencilerden, öğrenme çıktılarını tespit etmek amacıyla, yazılımın öğretim hedefleri doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen web sayfasının benzerini geliştirmeleri istenmiştir. Geliştirdikleri sayfalar araştırmacı tarafından puanlanarak sonuçlar kaydedilmiştir. Araştırmada 2x2'lik faktöriyel desen kullanılmıştır. Tüm analizler SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Veriler ilişkili t-testi, ilişkisiz t-testi ve iki faktörlü ANOVA ile incelenmiştir.Araştırmanın bulgularına göre; çalışma grupları göz ardı edilerek öğrencilerin tamamının hiper ortam üzerinde çalışmaları sonucunda aldıkları öntest ve sontest puanları arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir.Alan bağımlı ve alan bağımsız öğrencilerin hiper ortam üzerinde çalışmaları sonucunda öğrenme çıktıları puanları açısından anlamlı bir fark oluşmadığı tespit edilmiştir.Hiper ortam gezinme yapısının doğrusal veya doğrusal olmamasının öğrencilerin öğrenme çıktı puanları açısından anlamlı bir fark yaratmadığı tespit edilmiştir. Alan bağımlı ve alan bağımsız öğrencilerin doğrusal ve doğrusal olmayan gezinme yapısını kullanmalarının öğrenme çıktıları üzerinde anlamlı bir fark oluşturmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of the hypermedia structures on learning outcomes of the students who have different types of cognitive styles.It is necessary to consider the individualistic differences when designing teaching media. Taking this necessity into account, this study focuses on field dependence / field independence as an individual difference. The cognitive styles of field dependence and field independence, which are developed by Witkins, affect learner?s style of learning. Hence the learning outcomes of the students, with varying cognitive styles, are examined in a hypermedia which has two different navigational structures.The advancement in technology and the widespread usage of digital technology facilitate designing tools which are consistent with the individualistic differences and suitable for the needs of the students in teaching media. Especially, there will be a great need for new researches seeking to enhance the interaction between the technology based media and the individuals with different cognitive styles. For this reason a simple web site is developed that describes designing simple web pages, for the associate degree 1st-grade students who take Computer II course.The 66 participants of the research were selected from The Vocational School of Düzce?s Automotive, Electronic Communication and Industrial Automation departments. The students were given a pretest to evaluate their HTML codes knowledge . ?Group Embedded Figure Test? is used to determine the students? cognitive styles. The students were divided into two groups regarding their field dependence and independence. And then these groups were settled into hypermedia software which had linear and nonlinear navigational structures. These four group of students worked on the site for two weeks, and then took the post test. In order to evaluate the students? learning outcomes the students were also assigned to design a website, similar to the one designed by the researcher of this thesis, covering the teaching targets of the software. The pages were scored and recorded by the researcher. The research is conducted as 2 X 2 factorial design. SPSS was employed to analyse the data. The data was examined with paired samples t-test, independent samples t-test and two-way ANOVA.According to the findings of this research, it is found out that there is a sgnificant difference between the pretest and posttest scores of all the students, without regarding their study groups, after their work on the hypermedia.The findings of the research showed that there wasn?t a significant difference between the students who were field dependent and field independent regarding the learning outcome scores.It was found that the hypermedia?s being linear or nonlinear didn?t have a significant effect regarding the learning outcome scores. It was also shown that the field depended and field independed students? using linear and nonlinear navigational structures has no significant effect on the students? learning outcomes.