Yeni ilköğretim programının uygulanmasıyla eğitim teknolojileri kullanımına ilişkin öğretmen görüşleri (İstanbul ili Ümraniye ilçesi örneği)
New primary school program on practical use of education technology teachers' opinions by (Example of Umraniye district of İstanbul province)
- Tez No: 253238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN ERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Betimsel olan bu araştırmada öğretmenlerimizin, eğitim teknolojilerinin eski ve yeni ilköğretim programına göre eğitim öğretim faaliyetlerinde ne düzeyde kullandıkları ile eğitim teknolojileri kullanımının cinsiyet, yaş, kıdem, eğitim seviyesi ve branşa göre farklılıkları incelenmiştir.Araştırma tarama türüdür. Araştırmanın bağımlı değişkenleri yeni ilköğretim programının eğitim teknolojileri kullanımına etkisi ölçeğiyle ölçülen; eğitim teknolojileri kullanımı ve öğrenme çıktılarının niteliği, eski ve yeni programla ilgili öğretmen görüşleri, eski ve yeni programa göre teknoloji ve öğretim yöntemi kullanım sıklıklarıdır. Bağımsız değişkenleri ise cinsiyet, yaş, kıdem, eğitim seviyesi ve branş özellikleridir.Araştırma 2008-2009 eğitim öğretim yılının birinci döneminde, İstanbul ili Ümraniye ilçesinde seçkisiz yöntemle seçilen 16 okuldan 300 öğretmene uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Öğretmenler için üç farklı ölçek geliştirilmiş ve uygulanmıştır.Araştırma sonuçlarının analizinde Spss 17.0 programı kullanılmıştır. Öncelikle araştırma kapsamındaki bütün öğretmenlerin sorulara verdikleri cevapların frekans ve yüzdelik oranları çıkarılmıştır. Öğretmenlerin cinsiyet, yaş, kıdem, eğitim seviyesi ve branşa göre eğitim teknolojilerini kullanımlarında fark olup olmadığına normal dağılımın sağlanmadığı verilerde Mann- Whitney U ve Kruskal Vallis testi ile, normal dağılımın sağlandığı verilerde ise ANOVA ve t-testi ile bakılmış ve anlamlı fark bulunanlar çapraz tablolar ile incelenmiştir.Sonuçlar incelendiğinde öğretmenlerin yeni ilköğretim programıyla birlikte eğitim teknolojileri kullanımlarının branşa göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Buna göre sınıf öğretmenleri, sosyal bilimler alanlarındaki öğretmenlere göre yeni ilköğretim programıyla birlikte eğitim teknolojilerini daha çok kullandıklarını belirtmektedirler. Öğretmenlerin öğrenme çıktılarının niteliği açısından ise cinsiyet değişkenine göre, erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlere göre yeni ilköğretim programıyla birlikte daha nitelikli öğrenme çıktılarına ulaştıklarını belirtmektedirler.Eski ve yeni ilköğretim programı açısından öğretmenlerin öğrenme?öğretme süreciyle ilgili eğitim teknolojilerinden yararlanma görüşleri karşılaştırıldığında öğretmenlerin yeni programla birlikte öğretim materyali hazırlamada daha etkin oldukları ve üst düzey öğrenme ürünlerini hedefleyen yöntemleri kullanmaya daha olumlu baktıkları görülmektedir. Öğretmenlerin eski ve yeni ilköğretim programında teknoloji ve yöntem kullanma sıklıkları incelendiğinde yeni programla birlikte modern eğitim teknolojilerini klasik teknolojilere göre daha çok kullandıkları ve üst düzey öğrenmeyi hedefleyen yöntemleri daha çok tercih ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is descriptive of teacher education technologies old and new primary program activities according to what level of education that the use of technology in education gender, age, seniority, education level and by industry differences were examined.Research is the scanning type. Dependent variables of the new primary education program on the use of technology affects the measured scale; faculty technology use and quality of learning outcomes, old and new views of teachers about the program, according to new and old programs using technology and teaching methods are frequently. Investigation of the independent variables gender, age, seniority, education level and major features are.Research in the first period of the 2008-2009 education year, as the universe chosen randomly in the district of İstanbul province Ümraniye method selected from 300 teachers in 16 schools has been applying. Three different scales for teachers developed and implemented.SPSS 17.0 program was used in the analysis of research results, primarily within the scope of research questions, the answers to all the teachers rate the frequency and percentage were removed. Teachers' gender, age, seniority, education level and according to industry training in the use of technology, the difference in whether the right of the normal distribution was not provided data Mann-Whitney U test and Kruskal Vallis, the normal distribution of data provided to the Anova and t-test with the look and found significant differences that cross - statements were examined by.Results of the new primary education programs are examined, along with teacher training in technology use was found to vary significantly by industry. Accordingly, class teachers, social science teachers in the areas of education technology with the new elementary school programs have a lot to use. Teacher quality of learning outcomes in terms of the gender variable, eg, the male teachers than female teachers with the new primary education program to have access to quality learning output.Old and new in terms of primary education program to teach teachers to learn about the process of education technology use in comparison views of teachers with new programming in preparing teaching materials are more effective learning and high-level products that are targeted to use the methods that are seen more positive look. Old and new teachers in primary education programs using technology and methods are reviewed frequently, with new programming of modern educational technology, according to the classical technology used and the upper level to learn more targeted methods have been more preferable.