Bir mobilya endüstrisinde stok kontrol modeli uygulaması
The application of a stock control model in the furniture industry
- Tez No: 253256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüz firmalarında teknolojinin gelişmesi ile paralel olarak önemini arttıran konuların başında rekabet edilebilirlik koşulunu sağlamak gelmektedir. Bu gereklilik karşısında yerine getirilebilecek işlemlerden biri olan maliyet kriterinin minimuma inmesi ile işletmeler, sektörlerinde daha ucuza daha kaliteli ürün satmayı ve pazar paylarını genişletmeyi hedeflemektedir. Maliyet açısından bakıldığında gereksiz stoklamanın önlenmesi; işletmelerin stoklarını kontrol etmesi, sipariş vereceği miktar ve zamanın dikkatli olarak belirlemesi ile gerçekleştirilebilmekte ve bu da önemli bir rekabet üstünlüğü sağlamaktadır. Bu çalışmada, Özlem Çelik Büro Mobilyaları LTD. ŞTİ. için önem derecesi yüksek karar noktalarından stok ve sipariş miktarları belirlemede kullanılan modellerden (R,s,S) uygulanarak, sipariş verilecek periyot ile stok üst sınırı belirlenmesi üzerinde durulmuştur.Birinci bölümde stok, stok çeşitleri, stok kontrolü, stok maliyetleri, stok kontrolünün amacı gibi temel kavramlar üzerinde durulmaktadır.Çalışmanın ikinci bölümünde ise stokların sınıflandırılmasında kullanılan ABC analizi ve bu sınıflandırma ile belirlenen hammadde grupları için belirli ve belirsiz talep altındaki stok kontrol modelleri tanıtılmıştır.Uygulama bölümünde ise Özlem çelik büro mobilyaları firması hammaddelerinden ABC analizi sonucu A grubuna dahil olan suntalamlar için ikinci bölümde kısaca tanıtılmış olan stokastik stok kontrol modellerinden (R,s,S) politikası uygulanarak R yeniden gözden geçirme periyodu, S stok üst sınırı ve s yeniden gözden geçirme periyodunda karşılaştırma yapılacak minimum stok seviyesi belirlenmiştir. Bu uygulamada taleplerin normallik testi için Minitab ve modelin matematiksel hesaplamaları için elektronik tablolardan Microsoft'a ait Excel kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In todays world, with technological development, one of the major topic which firms face to face is competitiveness. In this competitive world to be one step forward against others, firms want to launch more cheap, quality products to market and increase their market shares.Managing stocks -against excessive stock levels- is an important competitive edge, so firm should check their stock level for deciding ordering time and ordering quantity. In this research we deal with Ozlem Celik firm which produce Office furniture. As a stock policy (R,s,S) model is discussed to determine stock and order quantities. Reorder point (ROP) and order-up-to levels are calculated.In the first chapter, fundamental concepts such as stock, range of stocks, inventory control and the aim of inventory control are mentioned.The second chapter of this study, the analysis of ABC that is used to categorize the stocks. In each group of stocks, stock control models are introduced for determined and stochastic demands.Finally, ABC analysis is applied to raw materials in Ozlem Celik. According to the results of ABC analysis, it is seen that laminated chipboards are member of A groups stocks. In light of the foregoing, (R,s,S) stock policy, which mentioned in the second part is applied to chipboards. Time (in years) between reviews R, order-up-to level S, reorder point s are determined. With Minitab it is shown that the demands are normally distributed and Microsoft Excel is used for calculation.