Mehmed Şakir Galib Efendi Divanı (inceleme-metin)
Mehmed Shakir Galib Efendi divan, analysis-text
  1. Tez No: 253262
  2. Yazar: FATİH CERSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu çalışma, 19. yüzyılda yaşamış Osmanlı âlimlerinden Firdevsî-i Kudsî olarak da bilinen Mehmed Şakir Efendi'nin tek eseri olan Divân'ının incelenmesi ve transkripsiyonunu içermektedir. 19. yüzyıl, Osmanlı Devleti'nin sosyal, siyasal ve kültürel anlamda büyük değişim yaşadığı bir dönemdir. İrfan Paşa ve eseriyle ilgili herhangi bir araştırma yapılmaması, bizi bu çalışmayı yapmaya sevk etti.Bu çalışmamızla, Mehmed Şâkir Efendi'nin te'lif ettiği ve tek nüshası bulunan el yazması divanını ortaya çıkarttık. Çalışmamız üç ana bölümden meydana gelmektedir: Birinci bölüm, Mehmed Şâkir Efendi'nin hayatı, edebî kişiliği, eserleri, konularını; ikinci bölüm, divanın şekil ve muhteva açısından incelenmesini; üçüncü bölüm, divan metnini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study includes the textual analysis and the transcription of `Dîvân? the only work of Mehmed Shakir Efendi who is one of the Ottoman statesmen lived in 19th century. The 19th century of the Ottoman Empire is a period of great changes with respect to the society, politics and culture. The absence of a principled study on Mehmed Shakir Efendi and his work lead us to work on this topic.In this work, we find the handwritten unique divan of Mehmed Shakir Efendi?s was written in19th century. This study contains three parts. The first part includes life, works and sufistic topics of the Mehmed Shakir Efendi. The second part includes investigation of his divan by formalist and contents point of views. The third part includes the main texts of his divan.