16. Yüzyıl Şairi Zati'nin gazellerinde hayvanlar
Animals of poet Zati's gazelles in the 16. century
  1. Tez No: 253261
  2. Yazar: SİBEL KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 552
Özet
Klâsik Türk Edebiyatı ortaya koyduğu eserleri ile kültür tarihimizin önemli bir bölümünü meydana getirmektedir. Bu eserlerin incelenmesi edebiyat ve kültürümüz açısından yapılması önem taşıyan bir çalışmadır. Klâsik Türk Şiiri mazmun, motif, imaj ve sembollerin sıklıkla kullanıldığı; çok zengin kaynaklardan beslenen bir şiirdir. Tezin amacı, Zâtî'nin gazellerindeki hayvanların tespiti ve kullanım özelliklerini incelemeye yöneliktir. Bu çalışmada, çeşitli kaynaklara dayalı olarak hayvanlar tanıtılmıştır. Daha sonra örnek beyitler aracılığıyla zikredilen hayvanların hangi özellikleriyle nasıl ele alındığı, şiire kazandırdığı anlam ve ifade zenginlikleri ile şaire sunduğu anlatım imkânları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Works in the Classical Turkish Literature consists of an important part of our cultural history, examining of these Works is important. Because it adds great value to our literature and culture. Classical Turkish Poetry has frequently used mazmun (a specific word which has special meaning) motifs, images and symbols and is fed with very rich sources. The aim of this study is to determine the animals and to examine their features of usage in Gazelles of Zâtî. In this study, the animals are introduced by various sources. Then by the help of couplets of examples, we will determine the animals which are used in Gazelles of Zâtî, with which features and how they are used, and we will try to show how these animals give the richness of meaning and expression and possibilitiy of way of speaking to Gazelles of Zâtî.