Kadına yönelik aile içi şiddet; Düzce örneği
The domestic violence aganist women: A sample of Düzce
  1. Tez No: 253274
  2. Yazar: GÜLŞEN DİNÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HİRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın araştırma problemi, Düzce ilindeki kadına yönelik aile içi şiddet olgusunun ölçülmesi, aile içi şiddetin nedenlerinin tespiti, kadınların aile içindeki şiddete bakışlarının değerlendirilmesiyle beraber toplumumuzda önemli yeri olan ailenin içindeki bu soruna dikkat çekmektir. Bu bağlamda araştırmanın amacı şu başlıklar altında toplanabilir;?Aile içi şiddetin varlığını, ailenin kutsal yönü ve mahremiyet anlayışı nedeniyle tespit etmek zordur. Ancak kadının insan haklarını geliştirmek ve kadının statüsünü yükseltmek için, kadınları aile içi şiddetten korumak gerekmektedir. Şiddetten korumaya başlamak ve şiddeti önlemek, şiddeti tanımakla mümkündür. Alanda yapılan çalışmalar bu nedenle önem taşımaktadır. Düzce örneği olarak ele aldığımız çalışmanın öncelikli amacı da Düzce'de aile içi şiddetin saptanmasıdır.?Çalışmanın bir diğer amacı Türkiye genelinde Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından 2008 yılında yapılan kadına yönelik şiddet çalışmasının verileriyle karşılaştırma yapıp Düzce'nin bu konuda Türkiye'deki yerini tespit etmek.Bu amaçlar kapsamında ailenin kavramsal çerçevesi, ailenin işlevleri, toplumsal değişme ile birlikte aile üyeleri arasındaki rollerin değişimi ve bunun aile üzerindeki etkileri araştırmanın kavramsal çerçevesinin ilk bölümünü oluşturmuştur. İkinci bölüm şiddet olgusu ve çeşitli kuramların şiddeti tanımlayışı, kadına yönelik ve çocuğa yönelik şiddetin incelenerek aile içi şiddetin değerlendirilmesi ve feminist teorinin kadına yönelik şiddete bakışı yer almaktadır. Kavramsal bölüm ülkemizde kadına yönelik şiddet konusunda kurumsal boyutta yapılanları da içermektedir. Araştırmamızın kavramsal boyutta tartışılan kadına yönelik şiddetin Düzce'deki boyutlarını tespiti için çalışmamız kapsamında yapılan anketler SPSS 15.00 paket programıyla analiz edilmiştir.Yapılan analiz sonucunda elde edilen bulgulardan bazıları şunlardır;Ankette farklı şiddet biçimlerini ölçmek amacıyla şiddet içeren belirli hareketler tanımlanmıştır. Buna göre belirlediğimiz beş şiddet türü içinden kadınların en çok yaşadığı şiddet %40,6'lık oranla sözel şiddettir. Fiziksel şiddet %16'dır. Şiddetin eğitim durumuyla ilgisine bakıldığında sözel şiddetin eğitim durumuyla ilgisi olmadığı her eğitim seviyesindeki kadının sözel şiddete maruz kaldığı ancak fiziksel şiddet söz konusu olduğunda kadının eğitim durumu arttıkça şiddetin azaldığını görüyoruz. Kadınların eşleriyle yaşadıkları anlaşmazlıkların nedenlerine baktığımızda ise bir anlık öfke (%20,7) ve ekonomik sıkıntıyı(%16) önemli nedenler olarak görebilmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The main research problem of this study is to survey the phenomenon of domestic violence in Düzce, causes leading to the domestic violence, and through evaluating how women regard family violence, it will be attempted in this resseach to draw attention to the violence that exists within the family- which is thought to have an important place in our society. Within this context the targets of this study can be framed as follows:?It is difficult to ascertain the existing domestic violence regarding the family?s sublime and private properties. But in order to improve the human rights of women and to elevate their status, it is important to protect women from domestic violence. To start protecting women from family violence and preventing violence is only possible through defining the violence. This is the reason why the studies carried out in the field are important. Prior aim of this study, which takes Düzce as a sample, is to ascertain the domestic violence in the city of Düzce.?Another goal of this study is to compare the data, gathered all around Turkey by a research done by The General Directorate of Women?s Status, and detect the place of Düzce within this context.The first part of the conceptual framework of this research is alloted to the issues regarding the conceptual frame of the family, the function of the family and the effects of social change on the division of labour within the family. The second part is dedicated to the definition of violence according to the various theories, evaluation of domestic violence through examining the violence both against women and children and the feminist theory?s take on violence against women. The conceptual part includes the violence against women on institutional levels in our country. The questionaires, carried out to evaluate the level of violence in Düzce, are analysed by SPSS 15.00.Some of the findings of the research through analysis are;In order to evaluate the various forms of violence some particular behaviours involving violence are defined. In accordance with the predetermined five categories of behaviours involving violence, the most frequent form of violence facing women is verbal violence reaching to 40.6% of proportion. Physical violence is 16%. When viewing the correlation of violence with educational levels , it doesn?t seem to play a significant role. Basically all women face this form of violence, but when it comes to physical violence, the more educated the women get the less the likelihood of facing violence becomes. Sudden bursts of anger (20.7%) and economical problems (16%) are important factors paving the way to the disagreements arising between the couples.