Nükleer maddenin kararsızlık durumları
Instabilities in nuclear matter
- Tez No: 25332
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RIZA OĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde, Landau'nun Fermi-sıvılan teorisi ve bu teoriye göre nükleer maddenin kararsızlık durumlarını inceledik. Birçok kaynakta, yoğunluk dalgalan malarına karşı kararsız olan Fenni sıvıları ile karşılaşırız. Aym teoriyi, iki ağır çekir değin çarpışması ya da ısınan bir çekirdeğin genişlemesi durumunda ortaya çıkan düşük yoğunluktaki nükleer maddeye uygulayabiliriz. Burada, düşük yoğunluktaki nükleer maddenin kararsızlık durumları Landau kinetik denklemi kullanılarak incelenmiştir. Etkileşme fonksiyonu için, Skyrme'ün etkin nükleon-nükleon etkileşme potansiyeli ve bazı sayısal değerler için Friedmann ve Pandheripande'nin hesap lamaları kullanılmıştır. Daha önceki çalışmalar ile de karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Landau Fermi-Liquid theory and the instabilities of nuclear matter in the framework of this theory have been studied. In a number of context Fermi liquids which are instable to density fluctuations are encountered. One may apply the same theory on nuclear matter at subnuclear densities which may results from collisions between two heavy-ions or by expansion of a heated nucleus. Here, the instabilities of nuclear matter at subnuclear densities have been studied by using the Landau. kinetic equation. For the interaction function an effective nucleon- nucleon interaction of the type developed by Skyrme and the parameterization of Friedmann and Pandheripande's calculation of nuclear matter were used. Results were compared to earlier calculations.