Türkiye'de bağımsız denetim ve bir işletme uygulaması
Audit and an application of independent business in Turkey
- Tez No: 253358
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM YÜKSEL PAZARÇEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bağımsız denetim dünyada uzun yıllardan beri yapılmasına karşın, Türkiye'de son yıllarda para ve finans piyasalarındaki gelişmelere paralel olarak önem kazanmış ve gelişme göstermiştir. Ekonominin içinde bulunan bilgi kullanıcıları ekonomik aktörlerin kullanımında bağımsız denetim raporlarından faydalanarak karar sürecini şekillendirirler. Bundan dolayı denetim raporlarında bağımsızlık, tarafsızlık ve dürüstlük kavramlarının her geçen gün artmakta ve bağımsız denetim hizmetinde kalitenin arttırılması için birçok yeni düzenleme yapılmaktadır.Bağımsız denetim ekonomi içindeki bilgi kullanıcılarına fayda sağladığı gibi devletin vergi toplamasına faydası olmaktadır. Türkiye devletinin vergi denetimi alanında oldukça yetersiz kaldığı görülmektedir. Bu sebeple devlet bazı özel kuruluşlara vergilemeye kaynak teşkil eden unsurların düzenlenmesi ve incelenmesi için yetki vermiştir. Devlet tarafından yetkilendirilen meslek mensupları Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirlerdir.Bu çalışmanın amacı bağımsız denetimin nasıl yapıldığını ve bağımsız denetimin yararlarını incelemek, bağımsız denetimi sınırlayıcı etkenleri araştırmak, denetçi ve denetim kuruluşlarının sorumluluklarını ve verdiği hizmetleri araştırmaktır. Ayrıca sunulan bu teorik bilgilerin pratiğe döküldüğünde nasıl işlediğini göstermek amacıyla çalışmamızda bir uygulamaya yer verilmiştir.Yapılan çalışma kapsamında öncelikle denetim kavramı incelenerek bağımsız dış denetimin yeri belirlenmiş ve benzer kavramlardan farkları ortaya konulmuştur. Daha sonra denetim ve denetçi türleri üzerinde detaylı olarak durulmuştur. Denetim aşamasında uyulması gereken Genel Kabul Görmüş Denetim Standartları ve denetim süreci incelenmiştir. Denetim faaliyetinin resmilik kazanması ve geçerliliğinin kanıtlanması için denetçilerin uymak zorunda olduğu yasal düzenlemeler ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleği incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde Türkiye'de faaliyet gösteren bir şirket üzerinde tüm anlatılan teorik bilgilerin uygulanışı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although independent audit has been done for years in the world, it has developed and gained importance depending upon the monetary and financial developments in the last years in Turkey. Benefiting from independent audit reports in using economic factors, the information users in the economy shape decision processes. Hence, in audit reports, the importance of independence, equilibrium and integrity notions are increasing every passing days and many new arrangements has been done to increase the quality of the independent audit service.Independent audit not only is beneficial for information users in the economy but also helps the government in collecting taxes. It seems that Turkish government is falling short of establishing an efficient tax audit system. For this reason the government gives some private institutions the authority to arrange and investigate the factors that plays crucial roles in the field of taxation. The occupation groups that are authorized by the government are independent accountant certified public accountant and chartered accountant.The purpose of this study is to analyze how to make independent audit; to examine the benefits of independent audit; to research the restrictive factors of independent audit and finally to investigate the services and responsibilities of auditors and audit organizations. Furthermore, to show how these theoretical informations work when they are put into practice, an application takes place in this study.In this study firstly the place of independent exterior inspection was defined and the differences from the same concepts were put forward by studying the inspection concept. After the varieties of inspection and inspector was deeply studied. General acceptions of inspection norms which are obeyed in inspection level and inspection process were studied. The legislations which are necessary to obey by the inspector for the having formality and the proving of the effectiveness of inspection activity and the profession of Certified Public Accountant are studied. At the end of study, the practice of all theoretical knowledge studied in the study on the company operating in Turkey was shown.