Konaklama işletmelerinde dış kaynak kullanımı: 4 ve 5 yıldızlı kıyı otellerinde bir araştırma
Outsourcing in accommodation business: A study in the 4 and 5 star beach hotels
  1. Tez No: 253372
  2. Yazar: BAYRAM AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde diğer işletmeler gibi konaklama işletmeleri de artan küresel rekabet ve hızlı değişimden etkilenmektedir. Böyle bir çevrede yaşanan değişme ve gelişme karşısında işletmeler ayakta kalabilmek için birtakım uygulamalar yapmaya yönelmektedir. Bu uygulamaların bir tanesi de ana faaliyet alanları dışında kalan fonksiyonlar için dış kaynak kullanımıdır. Konaklama işletmelerinin ana faaliyet alanı ağırlama olduğu düşünüldüğünde rutin hale gelmiş dışarıdan tedarik edilebilecek birçok faaliyet bulunmaktadır.Yapılan araştırmada, 4 ve 5 yıldızlı kıyı otel işletmelerinin hangi faaliyetlerde dış kaynak kullandığı, eğilimleri ve yöneticilerin DKK'na bakış açıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde DKK hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, otel işletmeleri ve otel işletmelerindeki faaliyet alanlarına ilişkin DKK uygulamalarına ve bu konuda günümüze kadar yapılmış akademik çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Antalya bölgesinde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde yapılan araştırma sonuçlarına yer verilmiş ve toplam 101 yöneticiye anket yapılmıştır.Sonuçta otel işletmeleri tasarruf sağlamak, esneklik sağlamak, değişen teknolojiye uymak, daha iyi hizmet sağlamak gibi nedenlerle dış kaynak kullanmaktadır. Çamaşırhane, kuru temizleme, yiyecek ve içecek uzmanlığı, yazılım-bilgi sistemleri, eğitim faaliyetleri, hamam ve sauna hizmetleri, otel içi satış yerleri (market, hediyelik eşya, kuaför, kuyum), su sporları, personel servisi, güvenlik ve takip, animasyon faaliyetleri, çocuk bakımı (miniclub) hizmetlerini dış kaynaktan satın aldıkları saptanmıştır. Pazar ve memnuniyet araştırmaları, bahçe düzenlemesi, iç mekân bitki işleri, halı temizleme, meydan temizliği, yüzme havuzu bakımı hizmetlerinde DKY eğilimi yüksektir. Ayrıca yöneticiler dışarıdan hizmet satın almada güvenebileceğimiz tedarikçi bulmak zordur ve otel ile uyumlu çalışabilecek örgüt kültürüne sahip tedarikçi bulmak zordur olumsuzluklara katılmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Nowadays, accommodation business is affected by increasing global competition and rapid change as many other enterprises do. The enterprises tend to perform several applications in order to survive against changes and developments encountered in such environment. One of these applications is outsourcing for remaining functions out of main fields of activity. Considering that main field of activity is accommodation for accommodation establishments, there are many routine activities to be supplied from outside.At the researches, it is studied about outsourcing performed in which functions of 4 and 5 star beach hotel businesses, their trends and point of view of manager related to outsourcing. The study consists of three parts. In the first part of the study it is emphasized on general knowledge about outsourcing. In the second part, outsourcing applications in the hotels and accommodation business activities and academic studies on this subject are included. In the third part, the results of a research conducted in Antalya region in the 4 and 5 star beach hotel are included and a survey conducted on totally 101 hotel managers.It is determined that hotels, yield significant saving, provide greater flexibility, adapting the changing technology, provide better services etc. are benefited from external sources. Hotels provide services of laundry, dry cleaning, food and beverage expertise, software-information systems, training activities, Turkish bath and sauna services, selling areas in-hotel (market, gift shop, coiffure, jewelry), water sports, personnel service, security and surveillance, animation activities, childcare) services by means of external sources. Trends of benefit from external sources are high in the market researches and customer satisfaction research, landscaping, interior plant service, carpet cleaning service, common areas cleaning, swimming-pool maintenance. Moreover, it is difficult for unexpected matters to include in the contracts when enterprises are buying services externally, economic value does not change in favor of us as a result of benefit from external source if the contract is terminated. The managers agree negative matters like, it is difficult to find supplier that we can trust and it is difficult to find subcontractors that have an organizational culture compatible with our culture.