Adli muhasebecilik ve Türkiye'de uygulanabilmesi için altyapı bileşenlerinin mevcut durumu, değerlendirilmesi ve öneriler
Forensic accounting and current situation of it?s subsutructural components with regard to be applied in Turkey, it?s evaluation and proposals
- Tez No: 253379
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
İşletme faaliyetlerinin çeşitlenmesi ve karmaşıklığı ile küreselleşmenin etkisiyle, pek çok yeni meslek ve uzmanlık alanı ortaya çıkmaktadır. Bunlara paralel olarak Ülkemizde muhasebe meslek elemanları da denetçi, iç denetçi, bağımsız denetçi, gibi uzmanlık alanlarına göre sınıflandırmaya tabi tutulmuştur.Dünyada özellikle Kanada ve Amerika Birleşik Devletlerinde uygulaması olan yeni uzmanlık alanlarından biri de ?adli muhasebecilik?dir. Adli Muhasebecilik; adli sorunlarda, muhasebeden, denetimden ve araştırma yeteneklerinden faydalanmayı ifade eder. Mahkeme ve diğer bazı hukuki amaçlar için yapılan bu uzman muhasebeci çalışmalarında amaç, avukatlar ve muhasebeciler arasındaki bilgi alışverişinde köprü kurmaktır.Adli muhasebeci, hem davalara destek verme, hem de işletmelerde yapılan hilelerin belirlenmesi açısından ilgili kişi ve kuruluşlara önemli hizmetler sunmaktadır. Ülkemizde yargı sistemine destek veren bilirkişilik müessesesi, ciddi sorunlar yaşamaktadır. Adli muhasebe Ülkemizde henüz uygulanmamakla birlikte uygulanabilmesi için ciddi bir engel bulunmamaktadır. Adli muhasebe uzmanlığının getirilmesi, bilirkişilik sistemindeki aksaklıkların giderilmesi açısından da önemli katkı sağlayacaktır.Bu çalışmada bir uzmanlık alanı olarak adli muhasebecilik ele alınmıştır. Ülkemizdeki hukuk, muhasebe, suç bilimi ve eğitim sistemleri incelenerek adli muhasebeciye olan ihtiyaç sorgulanmıştır. Ayrıca geliştirilen örnek bir adli muhasebe eğitim programı önerisi de çalışma içerisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In parallel to the diversity and complexity of business administration and the globalization, many new occupations and expertising fields have occured. In respect to this, accountants in our country have also been classified as auditors, internal auditors or external auditors.One of those recently occured expertising fields which has been applied in the world, commonly in the USA and Canada is `Forensic Accounting?. Forensic Accounting involves benefitting from accounting, auditing and research in forensic issues. The purpose of these expert accounting studies which are carried out for trials and other legal activities is creating a bridge to reach the maximum level of information exchange between lawyers and accountants.Forensic Accountant has been very helpful in the viewpoint of people and institutions in the fields of fraud examination in companies and ligitation support consulting. In our country, expert witnessing that supports the adjudication system has been facing with serious problems. Although forensic accounting has not been applied in our country yet, there is no significant obstacle not to apply it. Introducing forensic accounting shall contribute to elimination of problems in expert witnessing.In this study, forensic accounting has been researched as an expertising field. The requirement for forensic accountants has been questioned examining the law, accounting, criminology and education systems in our country. Moreover a sample forensic accounting education program can be found in this study.