Mülteci sorunu ve Türkiye-AB ilişkilerine etkisi
Refugee problem and its effect on the relation between Turkey-EU
  1. Tez No: 253380
  2. Yazar: HALE DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünyada hızla artan mülteci nüfusu AB gündemini etkisi altına almaktadır. Üye Devletler konuyla ilgili yasal düzenlemeler hazırlayarak, Birlik içinde ortak politikaların ve sistemin oluşturulmasını amaçlamaktadır. AB'ne aday ülkelerden biri olan Türkiye de oluşturulması amaçlanan bu sistemin bir parçası olmaya çalışmaktadır.Bu çalışmanın araştırma konusu; mülteci sorununun gelişme sürecini inceleyerek, AB ve Türkiye'nin soruna bakış açılarını ve birbirlerine etkilerini değerlendirmektir. Değerlendirme yapılırken mülteci sorununa hangi faktörlerin neden olduğu, AB ve Türkiye'nin sorunla başa çıkmak için ne gibi yasal düzenlemelere gittiği üzerinde durulmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amaçlarını şu şekilde ifade etmek mümkündür:(a)Mülteci sorunuyla ilgili kavramlar ve mülteci sorununa yol açan etkenler nelerdir?(b)AB'nin mülteci sorunuyla ilgili Türkiye'den ne gibi beklentileri vardır ve Türkiye bu beklentilere nasıl cevap vermektedir?Bu soruların cevabı araştırılırken mülteci sorununun analizini yapmak ve Türkiye'nin AB müktesebatına uyumu çerçevesinde etkisini araştırmak için istatistiklerden, örnek olaylardan ve yasal düzenlemelerden yararlanılmıştır.Bu çalışmaların sonucunda, Türkiye'nin mülteci sorununa ilişkin uygulamalarında AB'ne aday ülke olduktan sonra dikkate değer ilerlemenin sağlandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapidly increasing refugee population worldwide has been covering the European Union agenda. Member states aim at creating common policies and system by legal arrangements about the issue. Turkey as a European Union candidate country, wants to be a part of this intended objective.The subject matter of this research is to evaluate perspectives of Turkey and EU on the issue and their impact on each other by examining development process of the problem. During evaluation, it is stressed which the factors cause the refugee issue and what kind of legal arrangements are done by Turkey and EU in order to overcome the issue.In this context, the objectives of the present study are expressed as:a)What are the concepts about the refugee problem? What are the causal factors of the refugee problem?b)What are the expectations of European Union from Turkey regarding the refugee problem? How should Turkey respond to these expectations?In search of answer for those questions, to analyze refugee issue and make research on its effect in context of harmonization with acquis communautaire, statistical data, sample cases and legal arrangements have been made use of.Conclusion withdrawn from those studies is that Turkey has shown considerable development on practices about refugee problem since its accession to EU as candidate country.