Yetişkinlerde dindarlık ve ruh sağlığı
Religion and mental health in adults
  1. Tez No: 253418
  2. Yazar: FATMA YOĞURTCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkinlerde cinsiyet, medenî durum, eğitim durumu,sosyo-ekonomik durum ve yaş gibi demografik özellikler dikkate alınarak dindarlık ile ruh sağlığı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ampirik olarak tasarlanan bu araştırmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan 300 yetişkin birey oluşturmuştur. Örneklem grubundan bilgi toplamak amacıyla geliştirilen anket formu beş bölümden oluşmaktadır. Bunlar: deneklerin sosyo- ekonomik durumunu belirlemeye yönelik demografik değişkenler, dindarlık ölçeği, Sürekli Kaygı Envanteri, Özsaygı Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği'dir.Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Örneklem grubundan elde edilen veriler, t-Test, ANOVA, Pearson Korelasyon Analiz teknikleri ile çözümlenmiştir.Araştırmadan sonuçlarına göre, katılımcıların medenî durum, yaş ve öğrenim durumu özellikleri dindarlık eğilimleri bakımından anlamlı farklılaşmaya yol açarken, ekonomik durum, dindarlık düzeyleri açısından istatistiksel olarak manidar bir fark doğurmamıştır.Çalışmanın sonunda, demografik değişkenlerin, bireylerin ruh sağlığı üzerinde farklılaşmaya neden olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The purporse of the present study is to observe the relationship between religiosity and mental health in adults with regard to demographic variables such as gender, marital status, education level, socio-economic status and age. The empirical sampling of the study is constituted 300 adults who lives in İstanbul. Questionnaire is formed five part to collect information from group of sample. These are : Demographic variables for determine socio-economic status of subjects, religiosity levels, Trait Anxiety Inventory, Self Esteem Scale and Beck Hopelessness Scale.SPSS packet software used for data analysis. Datas from group of sample analyzed with t-Test, ANOVA, Pearson?s Product Moment Correlation techniques.For the results of the study, participants? marital status, age and educational background properties causes meaningful changes, but there is no differences about socio-economic status, religiosity levels.At the end of the study, we can say that demographic variables causes changes on mental health.