Ergenlerde kaygı ve duanın çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Rize örneği)
A study about anxiety and pray on adolescent's in terms of different variables (The case of Rize)
  1. Tez No: 430491
  2. Yazar: MUSTAFA İŞLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED KIZILGEÇİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı, Rize'de öğrenim gören lise öğrencilerinin kaygı düzeyleri ile dua tutumları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. İlişkisel tarama modelinde hazırlanan araştırmanın örneklem grubunu, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Rize'de bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı farklı türdeki resmi liselerden, yansız oransız küme örneklem yöntemiyle seçilen 579 lise öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla Spielberger ve arkadaşları (1970) tarafından geliştirilen, Öner ve Le Compte (1985) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri”; yetişkinlerin dua tutumlarını ölçmek amacıyla Albayrak ve arkadaşları (2014) tarafından geliştirilen“Dua Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada betimsel analizler, bağımsız grup t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal Wallis-H testi, Mann Whitney-U testi ve Pearson Korelasyon Analizi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between prayer and anxiety levels of high school students who study in Rize. The correlational survey method was used and the sample consisted of 579 high school students from different types of official high schools affiliated with Ministiry of National Education during the 2015–2016 academic year in Rize and selected by disproportionate random cluster sampling method. In the study the following measurment tools were used; Personal information form which was prepared by the researcher, in order to determine anxieyt levels of Adolescents“The State-Trait Anxiety Inventory”which was developed by Spielberger et.al. (1970) and adapted to Turkish by Öner & Compte (1985),“Prayer Attitude Scale”for measuring preyer' attitudes of adolescents and adults developed by Albayrak et al. (2014). In the study descriptive analysis was performed by independent group t-test, one way analysis of variance (ANOVA), Kruskal Wallis-H test, Mann Whitney-U test and Pearson correlation analysis.