Örgütsel stres ve çözüm yollarında cinsiyet faktörü: Bir örnek olay
Gender factor in terms of organizational stress and solutions: A case study
  1. Tez No: 253425
  2. Yazar: SERVER PELİN TÜRKGÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA ÖZEN KUTANİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, banka çalışanlarında örgütsel stres kaynaklarının oluşmasına ait olan sorunların neler olduğunu ve bu sorunların çözümlerine yönelik ne gibi uygulamalar yapılabileceğini belirlemeye çalışmaktır. Ayrıca çalışmamızda cinsiyet faktörü ve diğer demografik özelliklere göre de stres faktörlerinin ve çözüm yollarının değişip değişmeyeceği belirlenmeye çalışılmaktadır.Çalışmanın literatür kısmında stres, bireysel ve örgütsel stres faktörleri, stresin sonuçları ve başa çıkma yolları ayrıca stres ve cinsiyet konusu üzerinde durulmuştur. Teorik bilgiler doğrultusunda araştırma kısmında da özel bir bankanın çalışanlarına yönelik anket çalışması yapılmıştır.Anket çalışmamızda örnek kütlemizi oluşturan 210 kişiye 44 ifadeden oluşan ?Örgütsel Stres Faktörleri? ölçeği ve 29 ifadeden oluşan ?Örgütsel Stresin Bireysel Başa Çıkma Yolları? ölçeği dağıt topla yöntemiyle uygulanmıştır.Toplanan veriler bilgisayar ortamında SPSS 13.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Anket sonuçlarını değerlendirirken frekans, ortalama, standart sapma, ki-kare, T testi, Anova, Tukey Çoklu Karşılaştırma testi uygulanmıştır.Anket sonuçlarına genel olarak bakıldığında örgütsel stres faktörlerinin boyutları açısından yaşa, çalışılan pozisyona, çalışma yılına ve çalışılan bölüme göre istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Örgütsel stresin bireysel çözüm yollarında aktif planlama anlamına gelen (örneğin; problemi en iyi nasıl çözebileceğimi düşünürüm) ifadelerin en yüksek katılım oranına sahip olduğu görülmüştür. Varılan bir diğer sonuçta; cinsiyete göre çalışanlar arasında bireysel çözüm yolları boyutlarından olan bilişsel yeniden yapılanma (müzik dinleyerek birçok şeyi unuturum) ifadeleri açısından istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Kadınların bu boyuttaki ortalama puanları erkeklere göre anlamlı farklılık yaratacak şekilde daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is finding out the problems of organizational stress sources ocurrance at bankers and examining what applications can be done for the solution of the problem. This study also aims if the stress factors and solutions wheather change or not by gender and demographic characteristics.At the literature review; stress, individual and organizational stress factors, results of stress, ways to overcome stress and the relationship between stress and gender issues were focused on. In line with theoretic knowledge, a survey study has been done to the employees of a private bank at research section.In the survey, 44 factor“Organizational Stress Factors”scale and 29 factor“Individual ways to cope with Organizational Stress”scale applied to the sample size of 210 people.Collected data evaluated by using computer program SPSS 13.0. When evaluating the results of the survey; frequency, average, standard deviation, chi square, t test, Anova, Tukey Multiple Comparison tests were applied.Survey results are generally considered that organizational stress factors shows significant statistical differences according to age, job, position and duration at work. The highest participation rate active planning -which individuals thinks how can they solve the problem best- is the most common result in individual solution ways of organizational stress. Another result shows that, cognitive restructuring, which is one of the dimensions of individual solution, shows significant statistical differences due to gender. Average scores of women are higher than men to make a significant difference in these dimensions.