Kar payı dağıtımının firma değeri üzerine etkisi ve bir uygulama
Dividend payout effect on the firm of value and an application
  1. Tez No: 253424
  2. Yazar: FETTAH KABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN BİRGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde firma sahiplerinin amaçlarından biri de firmalarının piyasadaki değerini maksimum hale getirmektir. Birçok yatırımcı yatırım yaptıkları hisselerin değer artışları getirisi yanında yıllık düzenli bir kar payı getirisi olmasını da istemektedirler. Bu nedenle yatırımcılar yıllık düzenli kar payı dağıtımı yapan firmaların hisselerini tercih etmektedirler. Bu firmanın hisselerinin piyasada aranan hisse durumuna getirmektedir. Bu çalışmayla firmaların piyasadaki değerlerine kar dağıtım oranlarının etki yapıp yapmadığı tespit edilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda firmaların nakit ve hisse senedi şeklinde yapmış oldukları kar dağıtımlarının firma değerine etkisinin nasıl yansıdığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Şirketlerin kar dağıtımlarının hisse senetleri üzerine etkisin olup olmadığını, bir etki varsa bu etkinin yönünü belirlemek amacıyla yapılan çalışmada şu hipotezler geliştirmiştir:H1: Kar dağıtım oranları ile Şirketlerin hisse fiyatları arasında ilişki vardırH2: Kar dağıtım oranı ile İMKB 100 endeksi arasında ilişki vardır.H3: Kar dağıtımını nakit olarak yapan şirketler ile hisse senedi şeklinde dağıtan şirketlerin firma değerleri arasında anlamlı bir fark vardır.Araştırmanın ilk safhasında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmekte olan ve 2000 ile 2007 yılları arasında kar dağıtımı yapan 222 şirketin yapmış oldukları kar payı ödemelerinin miktar ve tarihlerine ait verileri toplanmış ve derlenmiştir. Bu verilerden şirketlerin yıl bazında kar dağıtım oranı belirlenmiştir. Kar dağıtım oranı sıfır olan şirketlerin o yılki verileri çıkartılmış analizde dikkate alınmamıştır. İkinci aşamada şirketlerin kar dağıtım şekilleri (nakit/hisse) belirlenmiştir. Üçüncü aşamada bu şirketlerin 2000-2007 yılları arasında yılsonu kapanış fiyatları toplanıp derlenmiştir. Dördüncü aşamada 2000-2007 yılları arasındaki yılsonu İMKB 100 endeksi verilere eklenmiştir. Çalışmada toplanan verilere hipotez 1 ve hipotez 2'yi test etmek için korelasyon analizi yapılmış; hipotez 3'ü test etmek için de t testi uygulanmıştır. Yapılan analiziler sonucunda kar dağıtım oranları ile hisse senetleri fiyatları arasında ve İMKB 100 endeksi arasında ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Kar dağıtımını nakit şeklinde yapan şirketlerin hisse senetlerinin değerinin kar dağıtımını hisse senedi şeklinde yapan şirketlerin hisse senetlerinin değerinden fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the owners of firms in to market he value of their firms to its maximum value in the market. Many investors want a regular divident return in the shares that they invested, besides the incresise in value of the shares. There fore investors prefer the shares of the companies that make annual regular divident distribution. This makes the shares of a company to the state of being looked for most. This study aims to detect whether profit distribution rate impacts the value of the firms in the market or not. Meanwhile, it is tried to be understood how the distribution of profit in the form of cash and stock influences the value of the firm. Whether there is on impact of the distribution of profits on the value of the shares of the company or not; if there is an impact, to determine the direction of this impact; the study has developed the following hypotheses:H1: There is a relationship between the divident payout ratio and the company?s share price.H2: There is a relationship between the profit distribution and the ISE 100 index.H3: There is a significy can?t difference on the value of the company between the companies that distribute profit cash and the companies that distribute profit in stock.In the first phase of the study; the data about the date and the amount of divident payments of 222 companies that are in the process in the İstanbul Stock Exchange between the years 2000 and 2007, was collected. On the basis of this data, the profit distribution rate of the companies was determined. The distribution rate of the companies that equals to zero was omitted from that year?s data and it wasn?t considered in the analysis. In the second phase, the form of companies divident payout (cash/stock) was identified. İn the third phase; the year-end closing prices of these companies between the years 2000 and 2007, were collected. In the fourth phase; the year-end ISE 100 index data between the years 2000 and 2007, was added to our data.The data that we collected in this study was applied correlation analysis for testing the hypotheses 1 and 2 for testing hypothesis 3, t test was applied.As a result of the analysis, it was found out that there is a relationship between the ISE 100 index, the price of shares and the profit distribution rate. It vas seen that the value of the shares of the companies that distribute profit in the form of cash is higher than the value of the shares of the companies that distribute profit form of stock.