Alman sistem klarnetlerin Türk müziğine uygulanması
The application of German system clarinet to Turkish music
- Tez No: 253426
- Danışmanlar: DOÇ. H. SELEN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Alman sistem Klarnet Öğretiminin Türk Müziği Klarnet sistemine uygulanması esas alınarak yapılan çalışmamızda; Birinci bölümde; Klarnet Tarihi, Klarnet'in perde sistemi, Alman (Albert) perde sitemi, Fransız (bohem) perde sistemi ve Türk müziği perde sistemi anlatılmıştır. Klarnet'in bölümleri klarnet tutuş pozisyonları klarnet dudak ve üfleme pozisyonları ve en son olarak klarnet parmak pozisyonları anlatılmış Müzik temel bilgileri de verilerek bölüm tamamlanmıştır.İkinci bölüm klarnet etütleri olarak düzenlenmiş ve Türk Müziği dokuz makamında örneklerle zenginleştirilerek bölüm işler hale getirilmiş ve icra şekilleri açıklanmıştır.Yüksek lisans tez çalışmamız sonuç ve öneriler bölümüyle tamamlanmıştır. Çalışmamız Türk Müziği klarnet öğretimine yönelik bir metot çalışması olarak düşünüldüğü için tüm bölümler bu çerçevede hazırlanmıştır
Özet (Çeviri)
In our report which is based on the adaptation of German system clarinet into Turkish music clarinet system; in the fist chapter history of clarinet, tone system of clarinet, German (Albert) tone clarinet system, French (Bohemian) tone clarinet system and Turkish music tone system are studied. Clarinet parts, clarinet holding positions, lip positioning, playing techniques and finally finger positioning are explained.The chapter is finalized with basic music knowledge.The second chapter is organized on notes adapted for clarinet and elaborated with examples from nine reciting tones of Turkish music while performance styles are also discussed.Master thesis is finalized with conclusions and proposals. Since the master thesis is to be regarded as a method for clarinet education on Turkish music all chapters are composed according to this basis.