Sedanter bireylerde iki farklı kardiyo antrenman yönteminin vücut yağ yakım düzeylerine etkilerinin incelenmesi
The analysis of the effects of two different cardio exercise methods on body?s fat burning levels amongst sedantary individuals
- Tez No: 253434
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MALİK BEYLEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Modern çağ, insanların fizyolojik ihtiyaçlarından biri olan hareket ihtiyacını minimale indirmiş ya da uzuvlarını yok denecek kadar az çalıştırır duruma gelmesine neden olmuştur. Masabaşı sabit pozisyonlarda geçen uzun çalışma periyotları sonucu bireylerde sağlık sorunlarına günümüzde daha sık rastlanmaktadır. Bu nedenle spor yapma ihtiyacı hissedilir derecede artmıştır.Sedanter olan yani belirli bir spor yapma alışkanlığı profesyonel düzeyde olmayan kişilerin temel sorunu da kilo fazlalığıdır. Bu bireyler için yağ yakımı sağlayan 45-60 dakikalık kardiyo çalışması zorlu ve uzun geçmektedir. Oysa ki en az 20-30 dakikadan sonra vücut enerji yakıtı olarak yağ kanallarını kullandığı için yarım saatten uzun kardiyo çalışması yapılması önerilmektedir.Bu çalışmanın amacı, toplam bir saat yapılan kardiyo egzersizinde, kesintisiz tek bir kardiyo aleti kullanılarak mı yoksa 15'er dakikalık sürelerle ve arada verilen 5'er dakikalık molalarla dört farklı kardiyo aleti kullanılarak mı daha fazla yağ yakımı sağlandığını bulmaktır. 24'er kişilik iki farklı grup üzerinde çalışılmıştır. Her grup 12 bayan ve 12 erkekten oluşmaktadır. Bu araştırma ile tek bir kardiyo cihazını hiç mola vermeden bir saat kullanan birinci grup ile kesintili (dört farklı alet ile onbeşer dakikalık egzersiz) kardiyo yapan ikinci bir grubun yağ metabolizmasındaki değişim oranı karşılaştırılmıştır. Birinci grup 2,37 kg ; ikinci gruptaki denekler 4,61 kilo verdiği gözlenmiştir. Her iki grupta da ciddi oranda yağ yakımı gözlemlenmiş olmakla birlikte kesintisiz kardiyo çalışması yapan gruptaki bireylerin %2.1 daha fazla yağ yaktıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Modern Age has minimized humans? necessity for movement, which is a physiological need, and caused them to use their limbs at a minimum rate. Long office hours at the desk that requires sitting in a stationary position result in more health problems in individuals these days. Therefore, the need for doing sports has increased significantly.The main problem of sedantary people, in other words those who do not perform sports at a professional level, is extra weight. For these individuals, a 45-60 minute cardio exercise is long and tedious. However, it is suggested that individuals should do cario exercises for more than half an hour because the body consumes the fat channels as an energy source only after 20-30 minutes.The purpose of this study was to determine whether a continuous 60-minute-cardio exercise done with one cardio machine or a total of 60 minutes of cardio exercise consisted of four 15-minute sessions with 5-minute intervals and done with 4 different cadio machines resulted in more fat burn. I did this study on two groups which contain 24 experimental (12 men and 12 women). In this study, first experimental group used cardio machine continuosly for an hour was compared with second experimental group of used four different machines with intervals and in sessions of 15 minutes, in terms of the change in the fat level in their metabolism. First group lost 2,37 kg ; second group lost 4,61 kg. While significant level of fat burn was observed in both groups, it was found that the first group that exercised without any intervals burnt 2.1% more fat.