İstanbul Kocamustafapaşa Ramazan Efendi Camii çinilerinin desen açısından değerlendirilmesi
Design analysis of the İstanbul Kocamustafapasa Ramazanefendi Mosque glazed tiles
- Tez No: 253435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırmada, geleneksel sanatlarımızdan biri olan çini sanatıyla ilgili bir çalışma yapılarak, İstanbul Ramazan Efendi Camii İznik çinilerine ulaşılmış ve bunların ışığı altında, kullanılan desen ve kompozisyon özellikleri değerlendirilmiştir.İstanbul Ramazan Efendi Camii'nde yer alan İznik çinileri dönemin en güzel örneklerinden oluşmaktadır. Araştırmanın evreninde bulunan çinilerin tamamı örnek olarak alınmış; desen çizimleri ve özellikleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Araştırma 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde XVI. yy. Osmanlı Camileri ve mimari özelliklerinden ve Klasik Dönem mimari özelliklerini yansıtan selâtin camileri ve dönemin mimarlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise XVI. yy. Osmanlı Çinileri tek tek ele alınmış kompozisyon özellikleri detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Üçüncü bölümde Ramazan Efendi Camii mimari yapısı, mimari özellikleri ve mimarı üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölüm olan katalog bölümümüzde Ramazan Efendi Camii çinileriyle ile ilgili bilgilerde çinilerin fotoğrafları, boyutları, kullanılan malzeme, uygulanan teknik, süsleme tekniği, kompozisyon özellikleri ve çizimlerine yer verilmiştir. Beşinci bölümde Ramazan Efendi Camii üslup özelliklerinden bahsedilmiş; motif, kompozisyon, renk, malzeme ve teknik ayrı ayrı ele alınmıştır. Değerlendirme ve Sonuç bölümünde ise elde edilen veriler ortaya konulmuştur. Ramazan Efendi Camiinde tespit edilen çinilerin çoğunluğu kare formda düzenlenmiş, kobalt mavisi, mercan kırmızısı, turkuaz renkler yoğun olarak kullanılmış, teknik olarak sır altı tekniği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is related to glazed tiles, that is one of the traditional Turkish arts. We carried out a study on the Istanbul Ramazan Efendi Mosque Iznik tiles. We analyzed their design and composition characteristics.The Iznik Tiles in the Istanbul Ramazan Efendi Mosque form the best examples of the time. The entire tiles considered within the study were taken as example, and information on design drawings and specifications were included. The study contains 6 sections.In the first section, the Selatin Mosques, representing XVIth Century Ottoman Mosques and their design characteristics as well as the architects of the time were mentioned. In the second section, each category of XVIth Century Ottoman Tiles were taken into account and their composition characteristics were given in detail.The third section gives information on the design structure of the Ramazan Efendi Mosque, its design properties and designer. The fourth section, being our catalog part, includes information on Ramazan Efendi Mosque tiles, the photos of the tiles, their sizes, the material and techniques used, ornamentation technique, composition properties and drawings.In the fifth section, Ramazan Efendi Mosque stylistic properties, motif composition, color, material and technique are considered one by one, while in the Evaluation and Conclusion Part, the data obtained were stated. Most of the tiles found in the Ramazan Efendi Mosque are in the square form, while cobalt blue, coral red, turquoise colors are intensely used. The formation technique is under-glazing.