The role of reading skills on reading comprehension ability of Turkish EFL students
Okuma becerilerinin yabancı dili İngilizce olan Türk öğrencilerinin anlama becerileri üzerindeki rolü
  1. Tez No: 253454
  2. Yazar: EBRU KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Okumak, hayatımızın bir parçasıdır. Hem zevk için, hem de bilgi almak için yapılır. Okuma becerileri ise, okuma anlamayı geliştirdiği için bireyler için önemlidir. Okuma becerilerinin tam olarak sayısı belli değildir. Araştırmacılar, okuma becerilerini kendilerine göre gruplamışlardır. Öğrencilerin okuma becerileri hakkında bilgileri yoksa başarılı okur olmaları beklenemez. Bu yüzden, kendi bölümlerindeki sınavları geçmeleri için gerekli olan anlamada başarılı olamazlar. Bu sebepten, okuma becerileri üniversitelerde öğretilmelidir. Öğrenciler, anlama sorunlarıyla başa çıkabileceklerdir. Ayrıca, aktif birer okuyucu olacaklardır. Bu durum çalışmasının amacı, okuma becerilerinin, yabancı dili İngilizce olan Türk öğrencilerinin anlama becerileri üzerindeki rolü olup olmadığını bulmaktır. 14 hafta süren bu çalışma, hem nitel hem de nicel bir çalışmadır. KSÜ hazırlık sınıfları arasından iki grup (deney ve kontrol) seçilmiştir. İki gruba, çalışmanın başlangıcında okuma becerilerinin farkında olma durumunu bulmak için ön test ve anket uygulanmıştır. Ayrıca, 10 öğrenci rastgele seçilip görüşme yapılmıştır. Çalışma sırasında, C kuru öğrencileri için Ortak Avrupa Dil Çerçevesi tarafından belirlenen dil içeriğine ve konuları çerçevesinde dersleri tasarlayarak müfredata eklenmiştir. Dersler, öğrencilerin okuma öncesi, sırası ve sonrasında okuma becerilerini kullanmalarını gerektirmiştir. Çalışmanın sonunda, aynı anket uygulanmıştır. Öğrencilere son test verilip görüşme yapılmıştır. Nitel veriler, betimsel istatistik yoluyla analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, öğrencilerin okuma becerileri kullanmayı öğretildikleri taktirde, anlama becerilerini iyileştirdiklerini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Reading is a part of our daily lives. It is done both for pleasure and information. Reading skills are important for the individuals since they foster comprehension in reading. There does not exit an exact number of reading skills. Researchers have grouped the reading skills in their own terms. If the students do not have the knowledge of reading skills, they cannot be expected to be successful readers. Thus, they cannot achieve comprehension required to pass their exams in their own departments. For this reason, reading skills should be taught in universities. The students will be able to cope with comprehension problems. In addition, they will become active readers. This case study aims to find out whether reading skills has a role on reading comprehension ability of Turkish EFL students. This study is both a qualitative and a quantitative study which lasted 14 weeks. Two groups were selected (experimental and control) among prep classes at KSU. Both groups were administered a pre-test and questionnaire in the beginning of the study to find out if they were aware of reading skills. In addition, 10 Students were chosen randomly and they were interviewed. During the study, reading skills were infused into the curriculum through designing the lesson plans in accordance with the language content and topics for level C students determined by Common European Language Framework. The lessons required the students to use reading skills within pre-, during and post reading. At the end of the study, the same questionnaire was administered. The students were given the post-test and they were interviewed. The quantitative data were analyzed through descriptive statistics. The obtained data revealed that the students enhanced their comprehension ability provided that they were taught to use reading skills.