The role of teaching cognitive and metacognitive strategies in developing reading comprehension skills of foreign language learners
Yabancı dil öğrencilerinin okuma yeteneklerinin geliştirilmesinde bilişsel ve biliş ötesi stratejilerinin eğitiminin rolü
- Tez No: 98665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEV PAKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Dil öğrenme stratejileri ile ilgili son zamanlardaki araştırmalar, okuyucuların okuma stratejilerinin kullanımı açısından birbirlerinden farklı olduklarını göstermiştir. Etkin okuyucular tarafından kullanılan stratejilerin, bu okuyucuların okuma yeteneği üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Bu okuyucular daha fazla stratejiyi, daha etkin bir biçimde kullanmaktadırlar. Ayrıca, öğrencilere strateji eğitimi verme amaçlı pek çok çalışma olumlu sonuçlar vermiş ve bu umut verici çalışmaların bir sonucu olarak, uygun yeterlilik seviyesindeki öğrenciler için strateji eğitiminin izlencenin bir parçası olması fikri geniş ölçüde kabul görmüştür. Bu çalışma, öğretmenlerin hizmet içi eğitim seminerleri ve program geliştirmecilerin hazırlamış olduğu materyaller yoluyla, strateji eğitimine yönelik etkinlikleri günlük ders programı içerisinde yer alması için yönlendirildiği destekleyici bir ortamda, öğrencilerin okuma yeteneklerinin“bilişsel”ve“biliş ötesi”stratejilerde verilen eğitimden nasıl etkilendiğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, öğretmenlerin hangi“bilişsel”ve“biliş ötesi”stratejilerin vurgulandığı konusundaki görüşlerinin ve öğrencilerden alınan kişisel verilerin bu görüşlerle ne derece tutarlı olduğunun bulunması hedeflenmiştir. Ayrıca,“etkin”ve“daha az etkin”okuyucuların strateji tercihleri arasındaki farklılıklar da dikkate alınmıştır. Bu çalışmada, Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu' ndan 97 hazırlık sınıfı öğrencisi ve 28 okutman veri toplamasına katkıda bulunmuştur. Veri toplamada, bir öğrenci, bir öğretmen anketi ile öğrencilerin final sınavı sonuçları kullanılmıştır. Sonuçlar bu öğrencilerin almış oldukları strateji eğitiminin etkin olmadığını ve iki öğrenci grubu arasında strateji kullanımı farklılıklarının bulunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ıu ABSTRACT Recent research into language learning strategies suggest that readers differ in their strategy use. Strategies used by effective readers are thought to have positive effects on these learners' reading comprehension ability. These learners use more strategies and in a more sophisticated way than less effective learners do. Furthermore, many attempts to train learners in strategy use have yielded positive results and as a consequence of these promising results, the idea that learner training should be a part of the curriculum of language learners at an appropriate level of proficiency seems to be accepted widely. This study aims to reveal how learners' reading comprehension ability is affected by the strategy training in cognitive and metacognitive strategies provided in a natural classroom environment in a supporting setting in which teachers are encouraged to include strategy training activities into their regular teaching through inservice workshops and materials prepared by the curriculum developers. For this purpose, it is aimed to find out what cognitive and metacognitive reading strategies are thought to have been emphasised by the teachers and to what extent students' self report data are consistent with teachers' belief. Furthermore, strategy preference differences between effective and less effective readers receive attention. In this study 97 prep-class students and 28 instructors in the school of Foreign Languages, Hacettepe University contributed to the data collection. In data collection, a students' questionnaire and a teachers' questionnaire, in addition to final exam results of the learners, have been used. Results indicated the ineffectiveness of strategy training that these learners had received and certain differences were identified between the two groups of learners in terms of strategy preferences.