Parçalanmış ve tam aileye sahip ergenlerin yaşam doyumu düzeyleri ile yaşam kalite düzeylerinin karşılaştırılması
Adolescents who have single parents family and full family were compared in respect to their life satisfaction and quality of life
  1. Tez No: 253453
  2. Yazar: TİMUR DİNGİLTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. REZAN ÇEÇEN EROĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, parçalanmış ve tam aileye sahip ergenlerin yaşam doyumu düzeyleri ile yaşam kalite düzeyleri karşılaştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Adana ilinde Seyhan, Çukurova, Sarıçam ve Yüreğir ilçelerinde 19 liseye devam eden 9., 10. 11., ve 12. sınıflardan 232 kız ve 141 erkek ergen oluşturmuştur. Bu örneklemde 186 öğrenci parçalanmış aileye, 193 aile ise tam aileye sahip olduğu gözlenmiştir. Çalışmaya katılan ergenlerin yaş ortalaması 16.19, standart sapması ise 1.18'dir.Araştırmada veri toplamak amacıyla Yaşam Doyumu Ölçeği (Diener, 1985) ve WHOQOL- Brief Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Varyansların homojenliği Levene Testi ile belirlenmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir.Araştırmadan elde edilen sonuçlar, parçalanmış aileye sahip ergenlerin yaşam doyumları ve fiziksel alan dışında tüm üç alanda (psikolojik, sosyal ilişkiler ve çevre yaşam kalitesi) yaşam kalitelerinin tam aileye sahip ergenlere oranla anlamlı bir biçimde farklılaştıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study adolescents who have single parents family and full family were compared in respect to their life satisfaction and quality of life.In this study the sample was consisted of 9th, 10th, 11th, grade 232 female and 147 female adolescents who attended 19 high schools at the location of Seyhan Seyhan, Çukurova, Sarıçam and Yuregir in Adana city. In this sample 186 high school students had single parents family and 193 had full family. The adolescents? age mean was 16.19 and standart deviation was 1.18. To collect data Life Satisfaction Questionnaire and short form of WHOQOL-Brief Quality of Life Scale and Personal Demografic Questionnaire were used.To analysis data One Way ANOVA technique was used. Levene homogenity test was used to test of variance equality. The significance level was accepted as .05 in this study.The results of the study have shown that adolescents? who have single parents family life satisfaction, and all three domains (psyhological, social relations and environment) except physical domain quality of life were significantly different from adolescents? who have full family.