The Role of refutational text supported with discussion web in overcoming difficulties with electric current concepts of 6th grade students
Tartışma ağı ile desteklenen kavram yanılgılarını delillerle yok etmeye yönelik metinlerin elektrik akımı konusu ile ilgili güçlüklerin üstesinden gelmedeki rolü
  1. Tez No: 119170
  2. Yazar: GAMZE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE ARTEPINAR, PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
öz TARTIŞMA AĞI İLE DESTEKLENEN KAVRAM YANILGILARINI DELİLLERLE YOK ETMEYE YÖNELİK METİNLERİN ELEKTRİK AKIMI KONUSU İLE İLGİLİ GÜÇLÜKLERİN ÜSTESİNDEN GELMEDEKİ ROLÜ SÖNMEZ, Gamze Yüksek Lisans, Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü Tez Danışmam: Prof. Dr. Hamide Ertepınar Ortak Tez Danışmam: Prof. Dr Ömer Geban Nisan 2002, 123 sayfa Bu çalışmada, tartışma ağı ile desteklenen kavram yanılgılarını delillerle yok etmeye yönelik metinlerin kullanıldığı öğretim yönteminin geleneksel fen bilgisi öğretimine göre altıncı sınıf öğrencilerinin Elektrik Akımı konusundaki kavramları anlamalarındaki etkililiği araştırılmıştır. Çalışmanın deneklerini Türkiye'de bulunan Ankara ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel İlköğretim Okulu'ndaki 112 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Çalışma 2000- 2001 yılı sonbahar döneminde yapılmıştır. öğretim yöntemleri uygulanmadan önce, elektrik akımı konusu ile ilgili olan kavram yanılgıları literatür taraması ve öğrencilerle birebir görüşmeler yapılarak belirlenmiştir. Çalışmada yer alan iki sınıf deney grubu olarak seçilmiş ve diğer iki sınıf ise kontrol grubu olarak isimlendirilmiştir. Deney grubuöğrencileri 4 haftalık süre boyunca tartışma ağı ile desteklenen kavram yanılgılarını delillerle yok etmeye yönelik metinleri kullanmışlardır. Kontrol grubu olarak seçilen sınıfta ise konu öğrencilere geleneksel yöntemle anlatılmıştır. 18 soruluk Elektrik Akımı Tam Testi geliştirilmiş ve her iki gruba da uygulamadan önce ve sonra verilmiştir. Öğrencilerin Fen Bilgisi dersine karşı olan yaklaşımlarım belirlemek amacıyla Fen Bilgisi dersine karşı tutum ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın başında öğrencilerin mantıksal düşünme yetenekleri ve okuma anlama becerileri hakkında bilgi toplamak amacıyla mantıksal düşünme yeteneği testi ve okuduğunu anlama yeteneği testi her iki gruba da uygulanmıştır. Ortak Değişkenli Varyans Analizi ve t-test sonuçları deney ve kontrol grubu öğrencilerinin elektrik akımı konusunu anlamalarında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğunu göstermektedir. Ayrıca, mantıksal düşünme yeteneğinin ve okuduğunu anlama becerilerinin öğrencilerin elektrik akımı ile ilgili başarılan için güçlü bir belirleyici olduğu görülmüştür. Fakat iki grubun Fen Bilgisi dersine karşı olan tutumları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Anahtar Sözcükler; Kavram Yanılgısı, Kavram Yanılgılarını Delillerle Yok Etmeye Yönelik Metinler, Tartışma Ağı, Geleneksel Fen Bilgisi Öğretimi, Elektrik Akımı vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ROLE OF REFUTATIONAL TEXT SUPPORTED WITH DISCUSSION WEB IN OVERCOMING DIFFICULTIES WITH ELECTRIC CURRENT CONCEPTS OF 6TH GRADE STUDENTS SÖNMEZ, Gamze M. S.; Department of Secondary Science and Mathematics Education Supervisor: Prof. Dr. Hamide Ertepınar Cosupervisor: Prof. Dr. Ömer Geban April 2002, 123 pages In this study, the effectiveness of refutational texts accompanied by discussion web oriented instruction over traditional science instruction (RTDWI) on 6* grade students' understanding of electric current concepts was investigated. The subjects of this study included 112 students from M.E.T.U Development Foundation Private Elementary School in Ankara, Turkey. This study was conducted during the 2000-2001 fell semester. Before the instruction, misconceptions related to electric current concepts were identified in the light of related literature and interviews which were conducted with students. inTwo of the classes taking place in the study were named as control group and the other two classes were named as experimental group. The experimental group students received RTDWI over a 4-week period. The control group students were exposed to traditional science instruction involving lecture/discussion method. A 18 - item electric current concept test was developed and administered to both groups before and after the treatment. Attitude scale toward science as a school subject was administered to both of the groups to obtain valid and useful information concerning students' attitudes toward science. At the beginning of the study logical thinking ability and reading comprehension skills tests were used to determine students' logical thinking abilities and their reading comprehension skills. ANCOVA and t- test results showed that there was a statistically significant mean difference between the groups in the favor of the experimental group with respect to understanding of electric current concepts. Also, students' logical thinking abilities and reading comprehension skills were strong predictors for the achievement related to electric current concepts. But no significant difference was found between the post- attitude mean scores of the experimental and control groups with respect to their attitudes toward science as a school subject. KEYWORDS: Misconception, Refutational text, Discussion web, Traditional Science Instruction, Current Electricity. IV