Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde Türkiye'de özel sağlık sigortalarının durumu ve Avrupa Birliği'ndeki özel sağlık sigortası uygulamaları ile bir karşılaştırma
European Union accession process to the private health insurance status of the Turkey and the European Union practices in the private health insurance, a comparison with
- Tez No: 253456
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELDA TEKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dünyada, ekonominin en önemli ajanı olan ?birey? e verilen değerin ne derece üst seviyede tutulduğu ülkeler arasındaki sosyo-ekonomik gösterge farklılıkları ile ölçülmektedir. Sağlık kavramı, hizmet arz ve talebinden, finansman araçlarına, ilaç endüstrisinden, sağlık politikalarına kadar son yıllarda en güncel konular içerisinde ilk sıralara oturmuş durumdadır. Sosyal güvenlik sistemleriyle de desteklenen sağlık uygulamaları, ülkelerin finansman kaynakları seçimleri bakımından tartışmalara konu olmaktadır. Bu nedenle son yıllarda kamu ve özel sağlık sigortalarının önemi hızla artmakta ve bu durum ekonomik büyümede ve gelişmede sağlık alanına yapılan yatırımların üstlendiği rolün yeniden ele alınmasına zemin oluşturmaktadır.Bu yüksek lisans tezinde, sağlık sigortaları temel kavramları ile ilgili genel bilgiler verilmiş, sağlık sigortalarının ekonomideki yeri, tarihsel gelişimi, beşeri sermaye ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisi incelenmiştir. Türkiye'de mevcut sağlık sigorta sistemleri geçmişten günümüze kadar olan süreçte uygulamalarıyla analiz edilmiş, Avrupa Birliği'ne hazırlık sürecinde beklenen ve gerçekleştirilen yapısal değişiklikler, ?Sağlıkta Dönüşüm Projesi? ile birlikte değerlendirilmiştir. Avrupa Birliği sağlık sigorta uygulamaları ile Türkiye arasında, uygulama biçimleri bakımından karşılaştırma yapılmıştır.Yapılan değerlendirmede, Türkiye'deki sağlık sigorta sisteminin mevcut aksaklıklarını aşabilmesi için ?karma model? olarak adlandırdığımız kamu tarafından temel sağlık sigorta teminatlarının finanse edildiği ve özel sağlık sigorta şirketleri tarafından tamamlayıcı teminatların finanse edildiği sistemin uygulanmasının daha etkin olacağı sonucuna ulaşılmıştır.Bu çerçevede, Türkiye'deki sağlık sigortacılığının sorunlarının tespiti, nedenleri ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileriyle çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the worlds economic structure, the most important agent to individuals, whıch the value given the extent of upper level was kept, between countries socio-economic indicators was measured with. The economic of health is effected with the concept of services demand and supply ,financial tools from the pharmaceutial industry , health policy and the most current issues in the first order within economic structure on last years. The social security system that supported health practices, is financial resources of countries in terms of electoral issues in discussions. Last years, therefore the public and private health insurance, the importance of rapid increases, and this economic growth and development in the field of health investments in the role of re-ground to be addressed constituted.In this thesis, health insurance and general information about the basic concept has been granted, heath insurances in the economy of the place, its historical development, its impact on human capital investment and economic growth were examined. Available health insurance system from the past Turkey to the present day practices in the process have been analyzed, The Europen Union expected and realized what the preparation process of structural change was assesmented with ?Health Transformation Project? and health insurance applications. TheEuropen Union between Turkey and the application forms have been made in terms of comparison.Evaluating the health insurance in Turkey, can overcome disruptions systems ?mixed model? as by the public as the basic guarantee of health insurance and other component health service is financed by insurance companies of collateral to finance implement of the system will be more attached to the conclusion was reached.In thıs framework, in Turkey?s health insurance problems of detection, causes and solutions for working with these issues has been finalized.