Katılım bankalarında müşteri memnuniyetinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study of determining the customer satisfaction in participation banks
  1. Tez No: 253460
  2. Yazar: AYBEGÜM BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışması, katılım bankalarında müşteri memnuniyetini ölçmek ve müşteri odaklı bir hizmet anlayışı güden katılım bankalarına müşteri memnuniyeti ve sadakati sağlayabilmeleri için gerekli öneri ve fikirleri sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmada öncelikle araştırma ile ilgili ön bilgiler verilmiş olup, daha sonra katılım bankaları ve müşteri memnuniyeti kavramlarına ilişkin gerekli açıklamalara yer verilmiş ve araştırmaya ilişkin analiz yapılarak bu analiz sonuçları ışığında gerekli tespit ve önerilerde bulunularak çalışma sonuçlandırılmıştır. Araştırmanın evrenini Hatay illinde bulunan katılım bankalarının müşterileri oluşturmaktadır. Katılım bankası şubeleriyle yapılan görüşmelerde, müşterilere şube içinde anket uygulaması yapılmasının genel müdürlükçe uygun bulunmaması gerekçesiyle müşterilere şube dışında kendi belirledikleri ortamlarda anket soruları uygulanmıştır. Anket sorularının hazırlanmasında, Parasuraman, Zeithaml ve Berry tarafından geliştirilen ve hizmet kalitesini müşterilerin beklentileriyle firmanın sunduğu hizmet algılaması arasındaki farkın büyüklüğü olarak tanımlayan `'Servqual Yöntemi'' kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar `'SPSS For Windows Programı'' ile analiz edilerek gerekli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the level of customer satisfaction in participation banks, and propose suggestions and ideas for participation banks in terms of increasing customer satisfaction provided with loyalty. This study consists of five chapters. In chapter 1, the purpose, method, constraints and plan of the study were mentioned. Chapter 2 gives detailed information about participations banks both in Turkey and in the world. In chapter 3, the concept customer satisfaction was discussed. Chapter 4 includes a field study conducted in the province of Hatay, Turkey. The scope of this study is the customers of participation banks located in the province of Hatay. During the preparation phase of the survey questions, ?Servqual Method?, developed by Parasuman, Zeithaml and Berry, was applied. The method used in this survey describes the level of service quality as a fraction of ?customer expectations? and ?service perception of the firm regarding the service offered to customers. SPSS statistical package for Windows used to analyze data. In conclusion chapter, recommendations were made upon the findings in relation to the satisfaction of participation banks? customers.