Cemal Reşit Rey'in çağdaş Türk müziğine katkıları
Turkish music contuributions on rey's
- Tez No: 253468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VANİA BATCHVAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu Tezde;Türkiye'de çok sesli müziğin benimsenmesi yaygınlaşması ve sevilmesi için dolu dolu 60 yıl yaşayan bestecimiz Cemal Reşit Rey'in mücadelesi ve kat ettiği yol incelenmiştir.Bestecinin kimliği;?Yaşamı?Besteci, Eğitimci ve Şef Olarak Cemal Reşit Rey?Bestelerinin Dönemsel Olarak İncelenmesi?Eserleri?Türk Beşleri?Türk Beşlerinin Etkilendiği Akımlargibi başlıklar altında işlenerek anlatılmak istenmiştir.Ayrıca;?Türkiye'de Müzik İnkılâbının İlk Dönemi?Atatürk'ün Müzik Devrimi?Atatürk'ün Kültür Politikasıgibi başlıklar altında `Cumhuriyet'in İlanı ve Türkiyede Müzik İnkılabı' konusu işlenerek anlatılmak istenmiştir.Bu tezin oluşturulmasında Cemal Reşit Rey ile ilgili kaynaklardan, İnternet üzerinden yayınlanmış bilgilerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
the adoption of polyphonic music in Turkey and love to spread the full 60 years of living composers and the times we struggle to Rey's the way it investigated.The composer's identity;?Life?Composer, educator and conductor as Cemal Resit Rey?Composition of the Seasonal Investigation?Arts?Turkish Five?Turkish Five of the influences flow, such as headings processed about to be asked.Also,?Turkey Music Revolution First Semester?Ataturk ' famous Music Revolution?Ataturk Cultural Policy as under the section 'of the Republic Declaration and Turkey Music Revolution' issue by processing about to be asked.This thesis in the establishment of Rey-related sources over the Internet published data were used.