Ergenlerde davranış problemlerinin anne-babadan ve öğretmenlerden algılanan duygusal istismar açısından incelenmesi
An investigation the behavioral problems of adelescents, who perceived emotional abuse from parents and teachers
- Tez No: 253469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA CENKSEVEN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim kurumlarına devam eden ergenlerde görülen davranış problemlerinin anne-baba ve öğretmenden algılanan duygusal istismar ile bir ilişkisi olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın örneklemini, Mersin'in merkez ilçelerinde bulunan toplam dört devlet lisesine devam eden 247'si kız, 187'si erkek olmak üzere 434 lise öğrencisi oluşturmaktadır.Araştırmada, ergenlerin anne ve babadan algıladıkları duygusal istismarı ölçmek için Alantar (1989) tarafından geliştirilen ?Anne-Baba Genç İlişkiler Ölçeği?, öğretmenlerinden algıladıkları duygusal istismarı ölçmek için yine Alantar (1989) tarafından geliştirilen ?Algılanan Öğretmen Davranışı Ölçeği?, öğrencilerin sınıf içi davranışlarını belirlemek amacıyla Conners (1969) tarafından geliştirilen ?Conners' Öğretmen Derecelendirme Ölçeği? ve araştırmaya katılan öğrenciler hakkında bazı genel bilgileri toplamak amacıyla ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. İstatistiksel çözümlemelerde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal-Wallis Testi, Mann Whitney U testi ve Regresyon Analizi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda erkek ergenlerin kız ergenlere göre davranış problemlerini daha fazla sergiledikleri belirlenmiştir. Kız ergenlerin annelerinden algıladıkları duygusal istismar düzeyi, erkek ergenlerden daha yüksek bulunurken, erkek ergenler duygusal istismarı öğretmenlerinden kız ergenlere göre daha yüksek düzeyde algılamaktadırlar. Kız ve erkek ergenler arasında babadan algılanan duygusal istismar açısından anlamlı farklılaşma olmadığı saptanmıştır. Cinsiyet etkisi kontrol edildiğinde, öğretmenden algılanan duygusal istismar, anneden algılanan saygı-kabul düzeyinin düşüklüğü ve babadan algılanan aşağılama düzeyinin yüksekliğinin ergenlerde davranış problemlerini anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study is to determine the interaction between the behavioral problems of adolsecents attending high school and their emotional exploitation by the parents and teachers. This study has been conducted among 425 students, 247 of them girls and 187 of them boys, who have been attending to four different high schools in Mersin.In the investigation, to define the level of perceived emotional abuse of adolescents from parents ?The Perception of Psychological Maltreatment Inventory for Adolescent ? Mother Form and Father Form? is used while Alantar (1989), to define the level of perceived emotional abuse of adolescents from teacher ?The perceived Teacher Behavior Inventory? is used while Alantar (1989), to define the level of perceived behavioral problems ?The Conners? Teacher Rating Scale? is used while Conners (1969). To gather demografical characteristics of the adolescents ?Personal Questionnarie Form? was applied. One way Anova Analysis, Kruskal Wallis, The Mann-Whitney U Test and Regression Analysis were used for statistical analyses.The research revealed that the behavioral problems of boys are more common than the girls.Compared to boys the emotional abuse from mothers are high among girls. On the other hand, boys perceive the emotional abuse from teachers on a higher level than girls. İt?s also determined that there?s no difference in perception of emotional abuse among boys and girls. And therefore it?s predetermined that the emotional abuse perceived from a teacher, the low level of respect and recognition perceived from a teacher, mother and the high level of insuit and humiliation from father raise the behavioral problems of adolsecents considerably.