Yerel yönetimlerde kurumsal güvenin algılanması: Bir alan araştırması
Detection of instutional trust in local goverment; afield search
- Tez No: 253478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERRUH TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yılların en gözde konularından biri olan kurumsal güven, yönetim ve çalışanlar arasındaki ilişkilerin ilkelerini, yetki ve sorumluluk alanlarının dağılımını ve organizasyonunu belirlemek ve kurumsal yapıların kalitesini, güvenilirliliğini ve şeffaflığını belirtmek açısından önemli bir yer tutmaktadır. Bu konuyla ilgili literatürde pek çok çalışma yapılsa da, yerel yönetimlerde kurumsal güvenin algılanması üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamıştır.Bu çalışmanın temel amacı, yerel yönetim kuruluşlarından biri olan belediyelerde hayatımızın her alanında olan güven anlayışının uygulanabilirliğini araştırmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, güven kavramının tanımı, yönleri, özellikleri, türleri, tarihsel gelişiminden ve güvensizlik kavramından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, kurumsal güven kavramı, kurumsal güven kavramının benzer kavramlarla ilişkisi, kurumsal güvenin oluşması, yerel yönetimlerde kurumsal güvenin önemi, kurumsal güvenin sonuçları, yararları ve fonksiyonlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, 2000 yılından sonra yapılan reformların kurumsal güven açısından değerlendirmesi yapılarak, yerel yönetimlerde kurumsal güvenin önemi vurgulanarak kurumsal güven sorunundan ve geliştirilmesinden bahsedilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise, Sarıyer Belediyesi çalışanları üzerinde bir alan araştırılması yapılmıştır.Yapılan analizde çalışanların kuruma karşı, yöneticilere karşı ve çalışanlar arasında olmak üzere üç boyutta kurumsal güven algısı ölçülmüştür. Ulaşılan bulgulara göre; çalışanların kurumsal güven düzeyinin yüksek çıktığı anlaşılmaktadır. Araştırmaya katılanların çalışanlararası güven algıları en yüksek, yöneticilere güven düzeyi ise en düşüktür. Ayrıca tüm kurumsal güven boyutlarında algı ortalamalarının kadınların erkeklerden ve bekârların evlilerden fazla olduğu anlaşılmaktadır. Korelâsyon analizi sonuçlarına göre de araştırmamızın üçüncü hipotezi olan kurumsa güven boyutları arasında anlamlı ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Last year one of the most popular topics that institutional trust, management and employees of the relationship between the principles, powers and responsibilities of the distribution area and to identify organizational structures and institutional quality, reliability and transparency important to specify a location to hold. A lot of work in the literature on this topic is made, the local administration in the corporate trust any of the detection is carried out.The main objective of this study, local administration organizations, one of the municipalities in all areas of our lives in trust to investigate the feasibility of understanding. Working the first part of the definition of the concept of trust, aspects, features, types, has been talking about the concept of historical development and insecurity. The second section, the concept of corporate trust, institutional trust relationship with the concept of similar concepts, the formation of corporate trust, institutional trust in the importance of local management, corporate trust the results, benefits and functions that have been mentioned. In the third section, after the 2000 reform of the assessment made in terms of corporate trust, institutional trust in the importance of local government issues are highlighted and for developing institutional trust has been talking about ıt. The fourth and last section, an area on Sarıyer Municipality employees were made to investigate.Employees' organization in the analysis, the managers and employees to be between the perception of the three dimensions were measured at the corporate trust. Transportation According to the findings, employees were out of the high level of institutional trust. The highest perception of participating in research çalışanlararası trust, confidence and the manager is the lowest. Moreover, institutional trust all men and women of average size were more than perceptions of married and unmarried. According to the results of correlation analysis of our research institutions is a third hypothesis is that trust relationships between dimensions emerged.