İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi ders etkinliklerinin öğretmenlere göre değerlendirilmesi
The evaluation of the lesson of religious culture and ethical knowledge in elementary school in terms of the teachers
- Tez No: 253477
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KAYMAKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
2007?2008 eğitim ve öğretim yılından itibaren yeni İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) öğretim programı bütün sınıfları kapsayacak şekilde uygulamaya konulmuştur. Yapılandırmacı öğrenme yaklaşımına göre uygulanan yeni DKAB öğretim programı içerisinde; aktiflik, öğrenci merkezlilik ile çoklu zekâ kuramı ve bireysel farklılıklara duyarlı öğretim yöntem ve teknikleri kullanılmaktadır.Yapılandırmacılığın uygulandığı eğitim ortamlarında öğretmen daha çok düzenleyicilik ve danışmanlık rollerini yerine getirirken, öğrencilerin öğrenme sürecinde daha fazla sorumluluk almaları ve daha etkin olmaları gerekmektedir. Değişen programın özünü oluşturan etkinlikler bir konunun öğrenimi için hazırlanmış planlı faaliyet tasarımlarıdır. Etkinlikler öğrencinin uygulamaya geçiş yapmasına ve öğrenmesine izin verir. Böylece öğrenci ezberlenmiş doğruları hatırlamak yerine üst düzey düşünmeye yönelir.Yeni ilköğretim DKAB programının unsurlarından olan etkinliklerin ders kitaplarına yansıyan şekliyle yapısı, etkinlikleri uygulamada karşılaşılan güçlükler ve dikkat edilecek noktalar hakkında DKAB öğretmenlerinin görüşlerini almak, var olan problemlerin belirlenmesinde ve düzeltilmesinde önem taşımaktadır. Bu nedenle Sakarya ili Adapazarı, Serdivan, Erenler ve Arifiye merkez ilçelerindeki ilköğretim kurumlarında çalışan DKAB öğretmenlerine anket uygulanmıştır. Araştırma sonucuna göre; ilköğretim DKAB öğretmenlerinin müfredatın öngördüğü etkinlikler hakkında görüşlerinin genel itibariyle olumlu olduğu görülmektedir. Öğretmenlerin büyük çoğunluğu etkinliklerin DKAB dersini sevdirmeye yardımcı olduğunu, öğrencilerin merak duygularını geliştirdiğini ve işbirliği yapmaya yönlendirdiğini belirtmektedirler. Etkinliklerin daha ilgi çekici, yaşanabilir ve öğretici olması gerektiğini ifade eden öğretmenler, uygulamada sınıfların öğrenci sayısının fazla olması, teknolojik donanımın eksikliği ve zaman yetersizliği konularında problem yaşadıklarını belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
The new elementary religious education curriculum was put into practice as it would include all the grades beginning from 2007-2008 education years. In the new elementary religious education curriculum which is applied according to the constructivist approach, the instruction methods and techniques are used which are sensitive to activity, student centrism and multiple intelligence theory and individual differences.In the education environments where the structuralism is applied when the teachers fulfill the regulatory and consultancy roles; the students have to take more responsibilities and have to be more active in the learning process. The activities that are the hearts of alternating programme, are the planned activity conceptions that are prepared for the instruction of a subject. Activities allow the students get through and learn the application. Therefore the students tend to think at the high level instead of remembering the truths that are memorized.The way of the reflection of the new elementary religious education components? activities on the course books, is important for taking counsel about the difficulties that are encountered in the applications of the activities and the points that will be paid attention. This way is also important for both determining of the existing problems and also arranging them. For this reason, a quintet likert type survey was applied in the elementary religious education teachers who worked in the city Sakarya, Adapazarı, Serdivan, Erenler and Arifiye. According to the results of the survey; it is seen that the viewpoints of the elementary religious education teachers about the activities that curriculum foresaw, are affirmative. Most of the teachers indicate that, the activities help students like religious education lessons, improve the students? feeling of curiosity and direct them to cooperation. The teacher who imply that the activities must be more interesting, livable and instructive; specify that they have problems in application due to the high numbers of the students in the classes and the lack of technological supplements and time.