Temettuât defterlerine göre Edirne Kazası Çöke Nahiyesi'nin sosyal ve ekonomik yapısı
The social and economic sructure of Edirne province Çöke region?s according to the temettuat registers
  1. Tez No: 253492
  2. Yazar: FADİMANA ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Temettuât defterleri, Tanzimat döneminde bölgelerin mal-mülk, hayvan, arazi ve yaşayan insanların şahsi mal varlıklarını kaydetmek için hazırlanmış resmi belgelerdir. Bu defterler, sosyo-ekonomik hayat, nüfus ve tarımsal ekonomi ile ilgili bütün karakteristik özellikleri kapsamaktadır. Bu kayıtlar XIX. yüzyıl Tanzimat dönemi reformlarının etkisi altında tutulmuştur. Osmanlı Sosyo-ekonomik tarihinin özellikle Tanzimat'ın ilk yılları için önemli kayıtları olan bu defterler, dönemin sosyal tarih araştırmacılığı için hayati veriler ihtiva ederler. Çünkü tahrir kâtipleri tarafından kaydedilen Temettuât defterlerinden, vergi mükelleflerinin adları, lakapları, meslekleri hakkında da bilgi alınabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, yukarıda verilen genel çerçeve içerisinde Çöke Nahiyesi'nin (Edirne Kazası) Temettuât defterini incelemektir. Bu çalışma, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde ML.VRD.TMT. kod numarasında kayıtlı olan Temettuât Defterleri esas alınarak hazırlanmıştır
Özet (Çeviri)
Temettuât Registers were prepared for the records of property, fields, animals and all belongings in the regions where Tanzimat reforms were applied in the first half of the 19th century. Temettuât registers contain very rich data respecting almost all of the characteristics of socio-economic life such as demography and agricultural economy. The registers were constructed under the stimulus of the 19 th century-Tanzimat reform era. By doing research on these registers we got information on taxpayers? names, nick-names, occupations. The specific aim of this work is to analyze the Temmetuat register of the Çöke region?s (Edirne Province). This study is preserved with ML.VRD.TMT. code numbers in the Prime Ministry Ottoman Archives in İstanbul.