Taşımalı ilköğretim uygulamasının genel durumu ve değerlendirilmesi (Muğla ili örneği)
General situation and evaluation of school transportation practice (Case of Muğla province)
  1. Tez No: 253515
  2. Yazar: YASİN ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı Muğla İli'ndeki taşımalı ilköğretim uygulamasının genel durumu ve değerlendirilmesine ilişkin, taşıma merkezi ilköğretim okulu yöneticilerinin görüşlerinin saptanmasıdır. Tarama modelindeki araştırmanın evrenini, 2007?2008 eğitim öğretim yılında Muğla il genelinde görev yapan taşıma merkezi ilköğretim okullarının yöneticileri oluşturmaktadır. Evrenden örneklem alınmamıştır. Araştırmada Muğla il genelinde taşıma merkezi ilköğretim okullarında görev yapan 270 okul yöneticisine anket uygulanmıştır. Yöneticilerden 255 adet anket toplanmıştır.Verilerin toplanması aşamasında taşımalı ilköğretim uygulamasına ilişkin alanyazın taranmış, ilgili kavramlar incelenmiş ve bunlar birer soru ifadesine dönüştürülerek anket maddeleri oluşturulmuştur. Verilerin analizi frekans(f), yüzde(%), aritmetik ortalama, standart sapma, Kruskal Wallis Testi, Mann-Whitney U-testi, t-testi ve tek yönlü varyans analizi çözümleme teknikleri kullanılarak SPSS programında çözümlenmiştir.Araştırmanın sonucunda özetle şu bulgulara ulaşılmıştır: (1) Taşıma merkezi ilköğretim okulu yöneticileri büyük ölçüde taşıma merkezi ilköğretim okullarının bulunduğu yerin ulaşımının kolay olduğunu düşünmektedir. Taşıma merkezi ilköğretim okulu müdür ve müdür yardımcılarının taşıma merkezi ilköğretim okullarının fiziki duruma ilişkin görüşlerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. (2) Taşıma merkezi ilköğretim okulu yöneticileri servis araçlarının büyük ölçüde belirlenen güzergâhları takip ettiğini belirtmektedir. Taşıma merkezi ilköğretim okulu yöneticilerinin taşıma merkezi ilköğretim okullarının taşıma durumuna ilişkin görüşlerinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. (3) Taşıma merkezi ilköğretim okul yöneticileri büyük ölçüde yemek dağıtımı ile her gün düzenli olarak ilgilenen görevli personel olduğunu belirtmektedir. Taşıma merkezi ilköğretim okulu yöneticilerinin taşıma merkezi ilköğretim okullarının yemek durumuna ilişkin görüşlerinde yöneticilik kıdemine göre anlamlı bir fark bulunmuştur. 11?15 yıl kıdem aralığındaki yöneticiler yemek hizmetlerinin çok az yeterli olduğunu belirtirken diğer kıdem gruplarındaki yöneticiler yemek hizmetlerinin kısmen yeterli olduğunu belirtmektedir. (4) Taşıma merkezi ilköğretim okulu yöneticileri taşımalı öğrencilerin velilerinin toplantılara düzenli katılmada büyük ölçüde sorunlar yaşamakta olduğu görüşündedirler. İlköğretim okulu yöneticilerinin taşıma merkezi ilköğretim okullarının eğitim-öğretim durumuna ilişkin görüşlerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Tha main aim of this research is to find out the views of transported primary schools? principals in Muğla province about the general situation and evaluation of transported schools. This is a descriptive survey and the population of the research consisted of principals working in transported primary schools in Muğla province in the academic year of 2007-2008. The sample was not taken out. In the study the questionnaire was applied to 270 principals of transported primary schools. 255 questionnaires were returned.At the phase of data gathering, literature related to transported primary school has been reviewed, related aspects have been examined and questionnaire items have been constituted by transforming these reviews into question sentences. While questionnaire items were constituted. The data were analyzed by using frequencies(f), percentages(%), arithmetic means, standart deviations, Kruskal Wallis test, Mann Whitney-U test, t-test and One Way ANOVA through SPSS 14.00 program package on a computer.At the end of the study, in short, these findings were obtained: (1) The principals of transported primary schools largely state that the transportation to the places where the transported schools are situated is easy. There is no significant difference in the opinions of transported primary school principals and vice-principals related to physical condition of transported primary schools. (2) The principals of central transported primary schools largely express that transportation vehicles follow the routes determined before. There is no significant difference in the opinions of transported primary school principals related to transportation condition of the primary schools. (3) The principals of transported primary schools largely state that employees in charge of food delivery are available everyday. There is a significant difference in the opinions of transported primary school principals related to food condition of transported primary schools in terms of professional experience. The principals having 11-15 year professional experience express that the food services are very little adequate while others express that the food services are partially adequate. (4) The principals of transported primary schools largely have the opinion that the guardians of the transported students have problems with the attendance at the meetings regularly. There is no significant difference in the opinions of transported primary school principals related to educational condition of transported primary schools.