Van ziraat meslek lisesi üretim işletmesi için en uygun mekanizasyon modeli ve ürün deseninin belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 25354
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
78 ÖZET Bu çalışmada Van Ziraat Meslek Lisesi Zirai üretim İşletmesi için en uygun mekanizasyon modelinin tesbiti amaçlanmıştır. Bu amaçla işletmenin yapısı ve ön görülen bitki deseni dikkate alınarak kullanılacak alet ve makinalar ile traktör güç büyüklükleri belirlenmeye çalışılmıştır. Türkiye'de yaygın olarak kullanılan traktörlerden 35, 47 ve 59 kW'lik üç farklı traktör güç grubu belirlenmiş ve bu güç gruplarına uygun alet ve makinalar ile üç farklı makina seti oluşturulmuştur. Setlerin oluşturulmasında traktörlerin efektif motor gücü değerleri ile alet-makinaların faydalı kapasite değerleri göz önünde bulundurularak traktör motorunun en iyi yüklenmesi öngörülmüştür. Traktörün maksimum yüklenme değeri traktörün maksimum efektif motor gücünün % 90'nı olarak alınan maksimum kuyruk mili gücünün % 85 ' i olarak sınırlandırılmış, bu oranı aşan yüklemelerde daha küçük boyutlu alet ve makinalar seçilmiştir. İşletmenin kârını maksimize eden makina setinin bulunabilmesi için bitkisel üretim, birim alan geliri, üretim girdilerine ilişkin giderler, çalışılabilir gün sayıları, günlük çalışma süreleri, alet ve makinalara ilişkin teknik özellikler ve belirlenen yoğun iş dönemlerinde bitkilere ilişkin makina iş saati gereksinimleri gibi veriler göz önünde bulundurularak, doğrusal Programlama modeli oluşturulmuştur. Modelin simpleks yöntemiyle çözümü sonucu Set-A olarak belirlenen 35 kW güce sahip traktör ile bu güce uygun makina seti, işletmenin net kârını maksimize etmiştir. En uygun ürün deseni ise 187 ha (% 36) Buğday, 21 ha {% 4) Arpa, 104 ha (% 20) Yonca, 156 ha (%, 30) Patates ve 52 ha (% 10) Seker Pancarı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY In this study it is aimed tped the best anethod of mechanization for Van Agricultural profession high school has been determined. With this aim, the construction of management and prudesced plant pattern has been taken into account. For determining the tools and machines, the greatness of tractors in terms of power level have been used. For the tractors wide spread used in Turkey which have been grouped as 35, 47 and 59 kW at three different powerzgroups suitable tools and machines and machine sets have been taken into form. The machine sets used and the effective engine power and capacity values of tools and machines have been taken into farm for choosing the best loading of the tractors. The maximum loading of the tractors have been chosen as not to be more then 90 % of maximum engine power and 85 % pro shof t. If the loading of tractors are more then these percentoge values the sodler tools and machines would have been selected. For choosing machine sets which maximize the profit of management, the plant production, unit field income, the expenses of production the number of working deys and the technical data of tool and machines have been used. By using these values the linear programming method have been formed. At the result of salving the model by simplex method the tractor at Set-A which have power of 35 kW had been found to be more profitable for management. The most suitable product pattern have been determined as 187 ha (36 %) wheat, 21 ha (4 %) Berley, lou ha (20 %) claver, 156 ha (30 %) patatoes and 52 ha (10 %) sugar beet.