Akkaraman kuzularının yapağı özelliklerini etkileyen bazı çevre faktörleri ve bu özellikler bakımından fenotipik parametreleri.
  1. Tez No: 25355
  2. Yazar: ALTIN TUFAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF VANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü ve Van ti i Bardakçı Köyünde seçilen 5 işletmeye ait toplam 146 baş Akkaraman kuzusu ve bunların omuz, kaburga ve but bölgelerinden alınan 438 adet yapağı örneği üzerinde bu araştırma yürütülmüştür. Akkaraman kuzularının yapağı verimi ve yapağı özellikleri üzerine işletme, ana yaşı, cinsiyet, doğum tipi, vücut bölgeleri, kırkımda canlı ağırlık ve yaş gibi çevre faktörlerinin etkisinin incelendiği bu araştırmada, sözkonusu yapağıların başta halı dokumacılığı olmak üzere kullanım alanları belirlenmeye çalışılmıştır. Akkaraman kuzlarında kirli yapağı verimi ortalama 537.6 g olarak bulunmuştur. Yapağı verimi işletmelere göre farklılık göstermiş olup, tek doğanlarda ikizlerden daha yüksektir. Ayrıca yaş ve canlı ağırlıkla birlikte yapağı verimi de artmıştır. Ortalama bitkisel madde oranı % 6.36 olup işletme, vücut bölgesi ve yaşa göre çok önemli (p6. ana yaşında diğer ana yaşlarından, dişilerde ise erkeklerden daha yüksektir. Ayrıca sözkonusu bu özellik vü-cut bölgelerinden kaburgada en yüksek olup, bunu but ve omuz takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY_ This study has been carried out at the experimental farm of Animal Science Department, Yüzüncü Yıl University and at 5 farms from Bardakçı Villige, Van. A total of 438 wool samples, each were collected from shoulder, rib and thigh region of 146 Akkaraman lambs, were used in the analysis. The effect of environmental factors such as farms, age of dam, sex, birth type, body regions, live weight and age of lamb at shearing time on greasy fleece weight and physical properties of wool has been considered in this research. The wool characteristics in question has been considered mainly for carpet industry and other areas using coarse wool for manufacture. The average greasy wool yield of Akkaraman lambs was found as 537.6 g. The greasy fleece weight varied between farms. Lambs born as single yielded more wool than lambs born as twin. Furthermore, the wool yield increased as age and weight of lamb gets older. The average of vegetable matter content was 6.36 % and it has shown highly significant (p6 years old ewes gave a higher percentage of clean wool than lambs born to younger ewes. The highest clean wool percentage was ob tained from rib samples. Wool from thigh and shoulder showed less values. The average of staple length in the flock is 5.43 cm.