Kuzu besisinde farklı silaj kaynaklarının kullanımı
Use of different silage sources in lamb fattening
- Tez No: 281487
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ŞEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma farklı yem materyalinden yapılmış silajların kuzuların besi performansına etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür.Araştırma materyali olarak 45 adet 4-5 aylık Akkaraman kuzu kullanılmıştır. Her grupta 9 baş kuzu olacak şekilde kuzular 5 gruba dağıtılmıştır. Gruplardan birine kaba yem olarak saman (kontrol), diğerlerine sırasıyla, şeker pancarı posası silajı (ŞPPS), şeker pancarı yaprağı silajı (ŞPYS), mısır silajı (MS), arpa silajı (AS) ad libitum olarak verilmiştir. Konsantre yem tüm gruplara kuzuların canlı ağırlığının %2'si kadar verilmiştir.Araştırma 70 gün sürmüş ve hayvanlar 14 günde bir tartılarak canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı belirlenmiş ve yem tüketimleri kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine effects of silages made from different feed materials on fattening performances of lamb.Animal material included a total of 45 lambs aging 5-6 months. Five different experimental groups were conducted including 9 lambs. Control group was fed with straw as forage. Other groups were ad libitum fed by sugar beet pulp silage, sugar beet leaves silage, corn silage and barley silage. All experimental groups were also fed with concentrate feed at the amount of 2% of live body weight.Experimental feeding was continued 70 days and animals were weighed every 14 days. Body weights, body weight gaining and feed consumptions were recorded.