Van piyasasında üreten ve satışa sunulan yoğurtların fiziksel kimyasal mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri üz erine bir araştırma
A Study on the physical chemical microbiological and sensory properties of yoghurt produced and marketed in Van province.
  1. Tez No: 25356
  2. Yazar: KENAN SİNAN DAYISOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Van piyasasında üretilen ve satışa sunulan yoğurtların; fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal nitelikleri araştırılmıştır. Araştırma, Van il merkezini temsil edebilecek şekilde 20 ayrı kesimden alman örnekler üzerinde yapılmış, örneklerin değerlendirilmesinde duyusal ve mikrobiyolojik analizlere öncelik tanınmıştır. Araştırmada istatistiksel delerleri ortaya koymak için Sas paket programı uygulanmış, karekterler arası ilişki düzeyini belirlemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Ayrıca, Wilcoxon testi kullanılarak, duyusal analizlerin istatistiksel değerleri elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; 1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A STUDY ON THE PHYSICAL, CHEMICAL, MICROBIOLOGICAL AND SENSORY PROPERTIES OF YOGHURT PRODUCED AND MARKETED IN VAN PROVINCE. In this study, the physical, chemical, microbiological and sensory characteristics of yogurt produced and marketed in Van province were examined. The research was conducted on samples taken from 20 different areas representing Van province and priority was given to sensory and microbiological analyses in evaluating the samples. In order to determine the statistical values Sas computes program was applied and correlation analyses were made to determine relationship level among character intervols. In addition, by using Wilcoxon test, statistical values of sensory analyses were obtained. The results of these experiment are as follows: 1. According to space appearence 50 % of samples were under 4 puan on total 5 puan and the difference between samples were significant (p< 0.05). 2. In respect to consistency measured by spoon, 45 % of samples were under 4 puan on total 5 puan and differences between samples were significant (p< 0.05). 3. In respect to consistency measured by mouth, 60 % of samples were under 4 puan on total 5 puan and differences between samples were significant (p< 0.05). 4. In wiew of smell characteristics 55 % of samples were above 4 puan on total 5 puan and the difference between58 samples were significant at p< 0.05 level. 5. In wiew of flavor characteristics 60 % of samples were above 4 puan on total 5 puan and the difference between samples were significant at p< 0.05 level. 6. While dry matter content were between 13-14 % for 30 % samples the rest were under this limit. On the other hand there was a pozitif relationship between dry matter and the other physical and chemical characteristic but this relationship were not significant statistically. 7. Water content was very high (70 %) for most of the samples. There was a negative and statistically unsignif icant relationship between water content and the other characteristics. 8. Fat content was between 5-8 % for 50 % samples and the fat cntent of the rest were normal except two samples. There was a very significant relationship at p< 0.01 level between this character nonfat drymatter with fat dry matter. 9.