Van yöresinde kuru tarım yapan tarım işletmelerine uygun mekanizasyon modellerinin ve ürün desenlerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 25360
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu araştırmada, önce Van çevresinde yapılan anketle mevcut tarım işletmelerinin büyüklükleri saptanmıştır. İşletmelerin çoğunun 4 ha ile 15 ha arasında derişen bir üretim alanına sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca bu işletmelerdeki üretim alanlarının % 41 'inin sulandığı saptanmıştır. İkinci aşamada, bu tarım işletmelerine uygun mekanizasyon modellerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Set A, Set B ve Set C olarak adlandırılan üç farklı makina seti oluşturulmuştur. Herbir sette ekipman ve makina büyüklüğü traktör gücü dikkate alınarak makinalarla buna uygun traktörler bir araya getirilmiştir. İşletmelerin kârını maksimize edecek makina seti ve ürün desenini elde edebilmek için doğrusal programlama yöntemi kul 1 anılmıştır. Sonuç olarak, 8 ha-15 ha üretim alanına sahip işletmeler için Set A olarak adlandırılan makina seti uygun (kârı maksimize eden set) bulunmuştur. İşletmelerin kârları her iki büyüklük için sırasıyla 23 milyon TL ve 87 milyon TL olarak bulunmuştur. Kârı maksimize eden ürün deseni aşağıdaki gibi saptanmıştır. % 10 Yonca % 30 Patates % 10 Şeker pancarı % 30 Buğday % 20 Nadas
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the sizes of available farms were determined, by means of inquirey which was conducted around Van, in first stage. It was found that most of the farms had a area ranged from 4 ha to 15 ha. It was also observed that fields of 41 % total fields were being irrigated. In second stage, it was aimed that mechanization models in accordance with the farms were determined. For this aim, three different machinery set have been originated, named Set A, Set B and Set C. Farm machinery and equipments were combined with traktors taking account the size of equipment and machine and traktör power level, in each of the sets. Linear programming (LP) was used to get crop pattern and machinery set that maximize profit of the farms. To compute all required results, a computer program has been written and used. As a result, Set A was found to maximize profit both 8 ha and 15 ha. Profits were found 23 million TL and 87 million TL respectively. Crop pattern which maximize profit has been determined as follow : 10 % Alfalfa 30 % Potato 10 % Sugar beet 30 % Wheat 20 % Fallow