Türkiye'nin dış ticaretinde deniz taşımacılığının önemi ve sorunları
The importance of maritime transportation in Turkey?s foreign trade and its problems
- Tez No: 253601
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Sınırların ortadan kalktığı günümüz dünyasında, ülkelerin birbirleriyle ekonomik ilişkiler içinde olması kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu ekonomik ilişkilerin en büyük desteklerinden olan taşımacılık ve ulaştırma günden güne önem kazanmaktadır. Ulaştırma, günümüzde karayolu, havayolu, demiryolu, denizyolu ve boru hattı gibi alt sistemlere bölünmüştür. Ayrıca bu alt sistemlerin birkaçının bir araya gelerek bütünleşmesi ile oluşan tümleşik taşımalar da günümüzde ulaştırma sektöründe sıkça adı geçen verimliliği yüksek bir sistemdir.Zorlu rekabet koşullarının olduğu piyasalarda mamulün pazara girebilmesi ve pazarda tutunabilmesi için birim maliyetlerin en alt düzeyde olması gerekmektedir. Mamulün birim maliyetini etkileyen kalemlerden biri de taşımacılık maliyetidir. İşte üretim için gereken hammaddelerin ucuz ve kalite düzeyi yüksek ancak fiziki olarak uzak pazarlardan temin edilmesi en ucuz deniz taşımacılığı ile mümkündür. Bu yüzden de dünya dış ticaretinin % 90'ı denizyolu ile yapılmaktadır ve bu payın artması beklenmektedir.Günümüz dünyasında deniz ve denizcilik; yük ve yolcu taşımacılığı başta olmak üzere, gemi inşa sanayi, liman hizmetleri, deniz turizmi ile bir ticaret ve hizmet dalıdır. Denizyolu ulaştırmasının faaliyet alanı uluslararası bir özellik taşımaktadır. Bu yüzden de uluslararası ticaret üzerinde büyük bir öneme sahiptir. Ülkelerin dış ticaretlerini arttırmalarının yolu deniz ticaretinden geçmektedir.Bir yarımada ülkesi olan Türkiye ise, denizcilik sektöründe mevcut potansiyelini kullanamayarak, kendisi için en ekonomik ulaştırma alt sisteminden gerektiği payı alamamaktadır. Tüm gelişmiş ülkeler, en küçük ekonomik kaynağı bile sonuna kadar kullanarak kazanç sağlamaya çalışırken Türkiye, sınırsız bir ekonomik kaynak olan denizlerine hak ettiği değeri vermemektedir.
Özet (Çeviri)
The disappearance of borders in today's world, it has become an inevitable necessity that the countries are in economic relations with each other. The transportation and freight which are the main support of economic relations are in an increasing importance day by day. Today transportation is divided into systems such as land, airway, railway, sea and pipeline. Moreover, the integrated transportation which is formed by the combination of two or more of these transportation systems is a frequently mentioned and very efficient system in the transport market.For the products the unit costs must be as low as possible for entering the markets which are in hard competitive conditions. One of the main costs that affects the product unit cost is the transportation cost. It is only possible to supply the raw materials with low costs from high quality but physically distant markets by the sea transportation. This is why % 90 of world trade is carried out through sea and this ratio is expected to increase.In today?s world marine and maritime are trade and service branches leading by freight and passenger transportation with the ship building industry, port services and marine tourism. The area of maritime transportation has international features. So it is in great importance for international trade. For countries the way to increase their international trade is maritime transportation.Turkey, which is a peninsula country, could not use the existing potential in the marine sector and can not receive the adequate share from the most economical transport sub-system. When all developed countries are trying to gain values even from the smallest economical resources, Turkey is not attaching enough importance to sea which is an infinite economic source.