Endüstri meslek liselerinde çalışan memnuniyetine yönelik bir inceleme
An investigation adopted for the employee satisfaction in the vocational high schools
  1. Tez No: 253616
  2. Yazar: MEHMET UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAHATTİN TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzde bilimsel gelişmeler çok hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bilimsel gelişmelerin hızlı gerçekleşmesi, teknolojik gelişmelerin de hızlanmasını sağlamıştır. Bu gelişmeler insan davranışları üzerinde de önemli değişiklikler ortaya çıkarmaktadır. İnsanlık hızlı bir şekilde tüketim toplumuna dönüşmektedir.Yeniliklerin hızlı olması, sahip olunan değerlerin çabuk eskimesine yol açmaktadır. Bu nedenle ürün ve hizmetlerde farklılaştırma ön plana çıkmaktadır. Yok edici bir rekabet ortamı hüküm sürmektedir.Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin hızlı olması, ortak aklı kullanmayı zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle ekip çalışması günümüzde büyük önem kazanmıştır. Kurumsal Firmaların iş ilanlarında ekip çalışmasına yatkınlık aranan standart özelliklerden biridir.Toplam Kalite Yönetimi yaklaşımı firma veya kurumların gelişmesinde, sürdürülebilir rekabeti sağlamalarında, uzun dönemde karlılığı korumada ve müşteri memnuniyeti oluşturmada bilimsel yöntemlere sahip bir yönetim yaklaşımı olarak ön plana çıkmaktadır.Ülkemizde T.K.Y. özel sektörden sonra kamuda da uygulanmaya başlanmıştır. Eğitimde TKY uygulamaları oldukça yenidir.Bu çalışmada ülkemizdeki Endüstri Meslek Liselerinde uygulanmaya çalışılan Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları, dünyada ve Türkiye'de uygulanan modeller üzerinde incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments are never looking back in these days. Because of scientific developments are real very fastly, technological developments are in a lightning progress. These developments are emerging very important changes on makind?s behaviours. As a results of these speedy process, peoples have been transforming consumption communities.As a result of scientific and technological changes, tradational life style of peoples and morality turn into old things. These changes give way to diversity in products and service. And fierce competition obtains whole commercial life. Faster developments in technological and scientific fields need to be use collective consciousness so team work is getting more important day by day. On the business advertisements susceptibility for he team work is an important feature for institutional companies in these days.Total Quality Management approach, as a management which has scientifical methods is getting importance in instutional development, sustainable competition, customer satisfaction, keeping competative price and profitability which go on over the long term.In our country, Total Quality Management has begun to be applied in public sector after the private sector. Application of Total Quality Management in education is new.In thıs research, ıt is studied the applications of total quality management applied in vocational high schools in Turkey and the global and local application models.