Resim sanatında Rönesans'tan empresyonizm'e renk kullanımı ve kırmızı rengin ifade biçimleri
Usage of color and expression of red color in art of painting from renaissance to impressionism
- Tez No: 253627
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURAN ENGİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Rönesans'tan başlayarak Empresyonizm'e kadar olan döneminde renk kullanımı ve bu dönemlere bağlı olarak kırmızı rengin, kültürel, toplumsal ve boya maddesi olarak resim sanatının ifade biçimlerine yansımaları araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Rengin yapısı, resim sanatının gelişiminde renk kullanımı, kırmızı boya pigmentleri, kırmızı renge katılan anlamların ve sanatçıların eserlerinin ele alındığı bölümlere yer verilmiştir.Araştırmanın birinci bölümünde; rengin yapısı üzerinde durulmuş, rengin ışık ve pigment niteliği, rengin özellikleri incelenmiş ve renk algısı, renk psikolojisi üzerine genel açıklamalar yapılmıştır.Araştırmanın ikinci bölümünde; resim sanatının gelişiminde renk kullanımı genel olarak ele alınmıştır. İlk çağ sanatından başlayarak, Mısır, Mezopotamya, Girit, Yunan, Roma, Bizans ve Ortaçağ sanatı incelenmiştir. Bölümün devamında, erken dönem Rönesans'tan Empresyonizm sonlarına kadar olan dönemde, resim sanatında renk kullanımı ve ifade biçimlerine yer verilmiştir.Araştırmanın üçüncü bölümünde; kırmızı boya pigmentleri yer almaktadır. Bitkisel, hayvansal, mineral kaynaklar üzerinde durulmuştur. Ayrıca, tüm kırmızı renk veren pigmentler; renk indeksleri, pigment adı, kimyasal kompozisyonu, renk tanımları, ışık etkisi başlıkları altında tablo halinde sunulmuştur. Bölümün ikinci kısmında ise, kırmızı renge katılan anlamlar üzerinde durulmuş, kırmızının toplumsal, dinsel, eleştirel, güncel ve psikolojik anlamları incelenmiştir.Araştırmanın dördüncü ve son bölümünde; dönemlerin özelliklerini yansıtan, sanatçılar ve eserleri üzerinde, sanatçıların renge yaklaşımı ve kırmızı rengin ifade biçimleri üzerinde durulmuştur.Araştırmanın sonucunda, Resim sanatında Rönesans'tan Empresyonizm'e renk kullanımı ve kırmızı rengin ifade biçimleri, araştırmada yer alan bölümler ışığında çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Basis of this research consisch of usage of color and haw the color red, as a cultural and social metaphor and coloring matter, reflects to the expression forms of the pictorial art in the period of time between Renaissance and Impressionism. This research also covers the structure of color, usage of color in the development of pictorial art, red paint pigments, meanings given to the color red and various Works of art.First part of the research alaborates the structure of color and makes generel explanations on light and pigment characteristics of color and color psychology.In teh second part of the research, generally I discuss using of color through developing of the pictorial art. Starting from Age Art, Egyptian, Mesopotamian, Cretan, Grek, Roman, Byzantian and Middle Age Art had been searched. Through into this section, usage of color and expression forms of pictorial art, in the period of time from Early Renaisssnce till end of Impressionism.In the third part of the research; red dye pigments were situated, vegetable, zoic and mineral sources investigated. Otherwise, all red color pigments; color indexes, name of the pigments, chemical compositions, color definitions served on a chart under the titles of light effects. Second section of this part, the meanings loaded to the color red had been researched, and social, religious, critical, actual and psychological meanings investigated.Fourth and the last part harps on the artists reflecting the characteristics of their times and their Works, how artists approach the concept of color and expression forms of the color red.Conclusion part analyzes the usage of color from renaissance to Impressionism in pictorial art and expression froms of the color red in the light of the information covered by the research.