Türk Ceza Kanunu'na göre yağma suçları
The crimes of robbery which is covered by the Turkish Criminal Code
- Tez No: 253661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN CANER HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yağma Suçları 5237 Sayılı TCK'nun ikinci kitap, ikinci kısım kişilere karşı suçlar üst başlığı altında onuncu bölümde mal varlığına karşı suçlar başlığı altında yağma, nitelikli yağma ve daha az cezayı gerektiren hal madde başlıkları altında TCK'nun 148, 149 ve 150. maddelerinde düzenlenmiştir. Bu çalışmamızda TCK'da düzenlenen yağma suçlarının tamamı inceleme konusu yapılmıştır.Yağma ceza hukukunda taşınır bir malın zilyedini veya suç yerinde bulunan bir başkasını, tehdit veya cebir kullanarak o malın teslimine veya malın alınmasına karşı koymamaya mecbur bırakılması anlamına gelir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere yağma suçunun oluşabilmesi için tehdit veya cebirin bir kişiye yönelik olması gerekmektedir.Yağma suçları niteliği gereği bir yandan cebir veya tehdit araçları kullanılmak suretiyle kişi özgürlüğünü, diğer taraftan da mülkiyet ve zilyedlik haklarını ihlal etmektedir. Bir başka anlatımla, yağma suçlarında suç tipine uygun eylemin gerçekleşmesiyle bireylere yönelik hem maddi değerler hem de kişisel değerler üzerinde saldırı gerçekleşmiş olur. Yağma suçları bu özelliği gereği, diğer suç tiplerinden farklı olarak birden çok hukuki değeri korumaktadır.Yağma suçları, çok hareketli ve neticesi harekete bitişik suçlardandır. Bu suçta amaç, mal varlığına yönelik bir değerin elde edilmesi olup, fail bu amacı gerçekleştirmede bedensel bütünlük ve irade özgürlüğü gibi kişisel değerlere de saldırı gerçekleştirmektedir. Bu saldırı mal varlığı değerinin elde edilmesinde bir araç olduğundan, aslında korunan asıl hukuki yarar mal varlığıdır.Bu nedenle pek çok ülkede yağma suçları düzenlemesine, mal varlığına karşı işlenen suçlar arasında yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
The crimes of robbery is clearly set up with the articles 148, 149 and 150 of Turkish Criminal Code with Law No 5237, under the headline ?The Crimes Toward Personal Wealth? of the second section of second book. In this study, what has been scrutinized is all the crimes of robbery which is covered by the Turkish Criminal Code.Known also as law wrongful seizure, the crimes of robbery, in accordance with Turkish Criminal Code, means to oblige someone to not defend the possession of his/her own moveable estate by menacing and or forcing him/her. As it could be seen by this definition, the crimes of robbery occur only in case existence of menace and force.In this respect, via menace and force, the crimes of robbery violate not only personal rights and freedom but also property and possession rights. In another saying, both the personal assets and personal values are offended by this kind of criminal actions, where a despoliation crime happens. Resulting from these characteristics, the legislations pertaining to the despoliation crimes protect many legal values in contradistinction to the other types of crimes in this sense.The crimes of robbery quite active crimes which its result is connected to the action. The aim in this case is gaining something from someone?s property holdings and moreover, while acting so, the perpetrator offends to the victim?s physical integrity and freedom of will. Actually, the main judicial benefit here is to protect the assets, since this type of offensive action is an instrument to gain others? personal wealth. Because of that, the the crimes of robbery are legally stated under the framework of the crimes performed toward the assets, in many countries.