Karşılaştırmalı ve Türk İdare Hukukunda uyuşmazlıkların alternatif çözüm yöntemleri
Alternative dispute resolution in comparative and Turkish Administrative Law
- Tez No: 253665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Kamu idarelerinin denetime tabi tutulması, hukuk devleti anlayışının zorunlu bir unsurudur. Kamu idarelerinin faaliyetlerinin yargısal denetime tabi tutulması, idarenin hukuka bağlılığının sağlanması ve bireylerin hak ve menfaatlerinin ve hukukî güvenilirliklerinin korunması, ayrıca kamu düzenin sağlanması açısından çok önemlidir.İdarenin yargısal yollarla denetimi en etkin yol olmasına karşın, mahkemelerin iş yükünün artması, davaların makul sürede sonuçlandırılamaması, ekonomik ve teknolojik gelişmeler, uyuşmazlıkların niteliğinin değişmesi, klasik yargılama yöntemlerinin ihtiyaca cevap vermemesi, ülkeleri farklı ve alternatif çözüm arayışlarına itmektedir.Tüm dünyada uyuşmazlıkların çözümünde devlet yargısı asıl yol olmakla birlikte, mahkemelere yardımcı ve mahkemelerin yükünü hafifletici bir yol olarak alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri de uygulanmaktadır.Çalışmamızda, özellikle karşılaştırmalı ve Türk İdare hukuku alanında uygulanan alternatif çözüm yöntemleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the obligated factors of the understanding of state law is being subjected to audit of the public administrations. The judicial review of the public administrations is important for such things, to ensure involvement of administration to law, to protect the legal reliability and rights and advantages of persons, additionally, to ensure the public order.Although the juridical review of administration is the most effective method, states are directed different and alternative solutions, because of the increasing workload of the courts, never concluded the cases in time, economic and technological developments, not to be adequated the classical judgement methods.In addition to the state judgement is the main method with dispute resolutions, alternative dispute resolution methods asist the courts all over the world.Alternative Dispute Resolution Methods in the comparative and Turkish administrative law is discussed in our work.