Türkiye'de sosyal belediyecilik uygulamaları (Ümraniye Belediyesi örneği)
Social municipality practises in Turkey (Umraniye Municipality sample)
  1. Tez No: 253670
  2. Yazar: ABDULHAKİM BEKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ABAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnsan, yapısı itibariyle sosyal bir varlıktır. Sosyal bir varlık olarak da sosyal bir alanda yaşamak ve ihtiyaçlarını gidermek zorundadır. Fakat bu ihtiyaçlarını kendi olanakları ile tamamen karşılama imkanına bazen sahip olamamaktadır. Bireylerin bu ihtiyaçlarını giderecek olan en önemli kurum devlettir. Her birey, devletin vatandaşın sosyal ihtiyaçlarını karşılamak zorunda olduğunu bilir ve bunu devletinden bekler. Bir sosyal hukuk devleti olan ülkemiz de evrensel olarak kabul edilen ekonomik ve sosyal hakları gerçekleştirmek zorundadır. Sosyal devlet, sosyal güvenlik ve sosyal eşitlik ilkesi ile vatandaşlarına muamele etmekle mükelleftir. Türkiye Cumhuriyeti bu sosyal devlet ilkesinin gereğini yerine getirebilmek için devlet olarak yapmak zorunda olduğu bir çok görevini mahalli idarelerden biri olan belediyelere devretmiştir.Bu çalışma üç ana bölüm ve bir sonuçtan meydana gelmektedir. Birinci bölümde devlet, sosyal devlet, refah devleti kavramları üzerinde durulmuş ve buradan yola çıkılarak yerel yönetim birimi olan belediyeler ve Türkiye'de belediyeciliğin tarihi geçmişi günümüze kadar ele alınmıştır. Diğer taraftan belediyelerin görevleri ve sosyal belediyecilik kavramı üzerinde durularak sosyal belediyeciliğin fonksiyonları vurgulanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde çalışmada örnek olarak seçilen Ümraniye ve Ümraniye Belediyesi bir çok boyutları ile ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde de Türkiye'de bazı belediyelerde uygulanan sosyal belediyecilik hizmetlerinden bahsedildikten sonra, Ümraniye Belediyesi'nin yaptığı sosyal belediyecilik hizmetleri tablo ve grafiklerle izah edilmiştir. Sonuç bölümünde ise, Ümraniye Belediyesi tarafından yapılan hizmetler kendi içerisinde yıllara göre kıyaslamaya tabi tutulmuş, sosyal belediyecilik hizmetlerinin gerçekleşmesinde karşılaşılan sorunlar vurgulanmıştır. Ayrıca hizmetlerde eksik görülen noktalara dikkat çekilerek, önerilerle Ümraniye'de sosyal belediyeciğin dönüşümü ortaya konmuştur.Çalışmanın amacı, yerel yönetim birimlerinden biri olan belediyelerde sosyal belediyecilik hizmetlerinin uygulanıp uygulanmadığını tespit etmek ve sosyal belediyecilik hizmetlerinin uygulanması suretiyle hangi fonksiyonların/disfonksiyonların icra edildiğini de ortaya koymaktır.Çalışma gerçekleştirilirken, konular birincil ve ikincil derecedeki kaynaklardan tespit edilmiş, Ümraniye Belediyesi'nin, belediye seçimlerinin olduğu 1989 yılından 2007 yılına kadarki sosyal belediyecilik anlamındaki tüm faaliyetleri Ümraniye Belediyesi'nin faaliyet raporlarından, bülten, dergi vb. çalışmalarından ve sunumlarından hareketle tespit edilmiştir.Sonuç olarak, Ümraniye Belediyesi tarafından 1994 - 2007 yılları arasında sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde yerine getirilmesi gereken birçok hizmetlerin yıllara göre artış göstermek suretiyle gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Belediye tarafından yapılan bu çalışmalar, birçok fonksiyonları icra ettiği gibi, sosyal devlet olmanın gereğini de yerine getirmiş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
A human being, as its character required, is a social being. Thus as a social being it has to live in a social area and satisfy all it needs. But sometimes there is no possibility to satisfy all necessities by its own effort. State is most important institution that meets necessities of individuals. Any individual knows that state has to meet social needs of a citizen and expects that from state. As a social-law state, our country also has to put worldwide-accepted economic and social rights into action. State is obliged to treat citizens according to social state, social security and social equality principles. Republic of Turkey has assigned various duties that belong to itself actually to municipalities as a local government instrument.This study consist of three main chapter and conclusion. At first chapter, it is emphasized on state, social state and welfare state concepts. Hence as a local govenment unit municipalities and history of Municipalization in Turkey have chronologized from past to present-day. On other hand it is tried to emphasize functions of social municipalization stressing upon duties of municipalities and social municipality concept. At second chapter, as a sample in this study Umraniye and Umraniye Municipality through multi- dimension viewpoint have touched on. At third and last chapter, after touching on social municipality services that have practised at some municipalities in Turkey, social municipality services that carried out by Umraniye Municipality explained via tables and charts. At evaluation and conclusion chapter, there are comparisons made by sampling from other social services-offering municipalities. Besides deficiencies that have detected during study and some issues that have high priority have remarked.The aim of this study is putting the forth performance of social municipality services at municipalities and also revealing functions or disfunctions that derived from these performances.In this study, issues have derived from first-hand and second-hand sources. Sources that contain 1989-2007 period have derived from Umraniye Municipality Activity Reports, bulletins., magazines, various studies and presentations.As a result, it is acknowledged that services which should be performed on social municipality services mentality in 1994-2007 period by Umraniye Municipality have performed succesfully with increasing line year by year. These services that made by Umraniye Municipality performs a lot of functions also provides requirements of being social state.