Kamu kesiminde iç denetim: Türkiye uygulaması
Internal audit in the public sector: Turkey application
  1. Tez No: 253671
  2. Yazar: VEYSEL ÇIPLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEMEL GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Özel sektörde ve bazı ülkelerde kamu sektöründe uzun yıllardır oldukça yaygın uygulama alanı bulan iç denetim, ülkemiz kamu sektöründe de faaliyete geçmiştir. Bu çerçevede, iç denetim 5018 sayılı Kanunla kamu mali yönetim ve kontrol sistemimize dâhil edilmiştir. İç denetim, teftiş ve soruşturma gibi klasik denetim uygulamalarına nazaran yeni bir kavram olmasından dolayı, böyle bir uygulamanın gerekli olup olmadığı, faaliyet alanının ne olduğu, uygulamayla hangi yeni faydaların sağlanacağı, iç denetimin yetkisinin ne olması gerektiği, mevcut denetim uygulamalarına nazaran ne gibi farklılıklara sahip olduğu sorgulanmaktadır.İç denetimin tanımı, kamu idaresinin çalışmalarına değer katmak ve geliştirmek için kaynakların ekonomiklik, etkililik ve verimlilik esaslarına göre yönetilip yönetilmediğini değerlendirmek ve rehberlik yapmak amacıyla yapılan bağımsız, nesnel güvence sağlama ve danışmanlık faaliyetidir. Tüm kamu idarelerinde uluslar arası standartlarda iç denetim sistemi kurmaya çalışılmaktadır.Merkezi uyumlaştırma birimi tüm iç denetim sistemi arasında işbirliği sağlar. İç denetim sistemi uluslar arası standartlarda uygulanacaktır. Tezin amacı, uluslar arası standartlarda uygulanan iç denetim sistemine katkı sağlamaktır. Tezin kapsamı iç denetim sisteminin teorik ve pratik olarak dünyada ve Türkiye'de uygulamasıdır. Sonuç olarak iç denetim sisteminin uygulama süreci irdelenmiş ve etkin uygulanması için önerilerde bulunulmuştur. Çalışmada birincil, ikincil kaynaklar ve gözlem metodu ve anket yöntemi kullanılmıştır. Ankette, Türkiye kamu iç denetim durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Internal audit is a very well-known standard currently in application mainly in private sector throughout the world. it is beginning to be accepted as a de-facto standard in public sector of some countries. Turkey has recently passed a law number 5018 which regulates the use of internal audit in Turkish public fınancial management and control system. Since internal audit is a new concept when compared to renowned ex-post investigation and other known audit applications. For the time being there 's a debate going on the necessity of internal audit, the scope of internal audit, the extra gain that will be acguired by internal audit, the jurisdiction of internal audit, what the difference are between internal audit and other audit types ete. Definition of internal audit to add value to public administration and improve the work economic worth of resources, effectiveness and efficiency is essential to evaluate and manage to be managed byand guidance to make independent, objective assurance and consulting activity is robust. International standards in all public administrationsare trying to establish internal audit system. Center alignment for all internal audit system, cooperation between units allows. Internal audit system will be implemented in international standards. The aim of the thesis, the international standards applied to contribute to the internal audit system. The scope of internal audit system of the thesis the theoretical and practical application in the world and in Turkey. As a result of the internal control system application process has been analyzed. Provide suggestions for efficient implementation is. Study and observation method, survey method was used primary, secondary sources.