5. sınıf fen ve teknoloji eğitim programının yeterlilikleri ve karşılaşılan sorunlara ilişkin öğretmen görüşlerinin belirlenmesi
Determining of effectiveness of primary school 5th class science and technology programme in terms of the teachers? views
- Tez No: 253672
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Fen bilimlerinden kaynaklanan teknolojiler her geçen gün artan oranda günlük yaşamımıza girmekte ve insanlar bu teknolojileri kullanmak zorunda kalmaktadır. Fen bilimleri eğitimi alan öğrencilerin çevreleri ve dünya ile aktif bir biçimde ilgilenen, anlamlı sorular sorup gözlem ve deneylerle bilgi toplayan, edindikleri bilgileri söz ve yazıya dökebilen, sorumluluklarının bilincinde bireyler olarak yetiştirilmesi sadece onların, yeterli düzeyde ? fen alanında okur-yazar? bireyler haline getirilmesi ile mümkündür. Bu yüzden bu araştırma özellikle öğretmenlerin ve öğrencilerin yeni fen ve teknoloji eğitim programında karşılaştıkları güçlükleri ve eksiklikleri ortaya çıkarmak açısından oldukça önemlidir. Ayrıca karşılaşılan güçlüklere çözüm yollarının araştırılması geleceğimizi emanet edeceğimiz nesillerin eğitimindeki kalitenin arttırılması açısından da oldukça önemlidir.Bu araştırmanın temel amacı öğretmenlerin; ilköğretim birinci kademe 5. sınıf Fen ve Teknoloji dersi eğitim programının etkililik derecesine ve bu programda karşılaşılan problemlere ilişkin görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın ikinci bir amacı, Fen ve Teknoloji dersi eğitim programının yeterlilik ve problem boyutlarına yönelik öğretmen görüşleri arasında; cinsiyet, öğrenim durumu, mesleki kıdem ve mezun olunan okul açısından anlamlı bir farklılık olup olmadığını saptamaktır.Araştırma grubunu Sakarya İlinin farklı ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenler arasından random olarak seçilen 115 öğretmen oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplama araçları olarak Bilgi Toplama Formu, Fen ve Teknoloji Eğitim Programı Yeterliliği Ölçeği (FTEPYÖ) ve Fen ve Teknoloji Eğitim Programı Problemleri Ölçeği (FTEPPÖ) kullanılmıştır. Fen ve teknoloji eğitim programının yeterliliği ve bu programın problemlerine yönelik öğretmen görüşlerini belirlemek için betimsel istatistikler kullanılmıştır. Fen ve teknoloji eğitim programının yeterliliği ve bu programın problemlerine yönelik öğretmen görüşlerinin; cinsiyet ve eğitim durumu açısından anlamlı bir farklılık sergileyip sergilemediğini belirlemek için ?t testi?; kıdem ve mezun olunan okul değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık sergileyip sergilemediğini belirlemek amacıyla ise ANOVA kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular, öğretmenlerin Fen ve Teknoloji Eğitim Programını kazanımlar, konu alanı, eğitim durumu, ölçme-değerlendirme ve teknolojik değişmeler kapsamında yeterli gördüklerini ve programı olumlu bulduklarını göstermiştir. Öğretmenlerin programı uygularken karşılaştıkları temel problemler arasında; kaynak ve araç gereç bulunamaması, konu verilmeden alıştırmalara geçilmesi, ölçme değerlendirme formlarının amacına uygun olmaması, performans ödevlerinin hazırlanmasında velilerden şikayet gelmesi, değerlendirme basamklarının çok olması, pogramı uygularken zamanın yeterli olmaması, projelerin öğrenci seviyesinin üzerinde olması, etkinliklerin fazla olması, kavramları gerçek hayatla bütünleştirmede sorun yaşanması olduğu tespit edilmiştir. Fen ve teknoloji eğitim programının yeterliliği ve bu programda karşılaşılan problemle yönelik öğretmen görüşlerinde; cinsiyet, eğitim durumu, kıdem ve mezun olunan okul değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the sufficiency and problems of primary school 5th class science and technology programme in terms of the teachers? views and to determine gender, education level, and seniority differences regarding of effectiveness.115 primary school teachers took part in this study. The Effectiveness of Science and Technology Programme Scale, The problems of Science and Technology Programme Scale, and personal information sheet were used in this study as measurement instrument. The gender and education level differences between views of teachers were examined by using t test and the seniority differences were examined by using one way ANOVA.The overall results of this research demonstrated that while teachers viewed the science and technology programme as sufficient in terms of the objectives, subject-field, education level, measurement and evaluation, and technological changes, they see some deficiencies in this programme such as; resource and material, time paucity, superfluity of homeworks. Also there were no significant gender, education level, and seniority differences in terms of the effectiveness and problems of primary school 5th class science and technology programme. Findings were discussed in terms of assumptions.