İlköğretim II. kademe matematik dersi öğretim programının öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
Evaluation of the primary second term mathematics curriculum according to teacher views
  1. Tez No: 253692
  2. Yazar: ELVAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH UŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yeni İlköğretim II. Kademe Matematik Dersi Öğretim Programı, 2006-2007 eğitim-öğretim yılında 6. sınıflarda, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında 7. sınıflarda, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında 8. sınıflarda kademeli bir şekilde uygulanmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı da İlköğretim II. Kademe Matematik Dersi Öğretim Programı'nın öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesidir.Araştırmanın verileri Muğla ilinin Merkez, Fethiye, Ortaca ve Ula ilçelerinde görev yapan 76 ilköğretim matematik öğretmeninden toplanmıştır. Öğretmen görüşlerinin belirlenmesi için araştırmacı tarafından hazırlanan 46 maddeden oluşan anket uygulanmıştır. Programın boyutlarına ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemek için frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplamaları yapılmıştır. Öğretmenlerin, meslek deneyimi, mezun olunan yüksek öğretim programı, eğitim durumu, görev yapılan okulun yeri, cinsiyet ve hizmet içi eğitim alma durumu değişkenlerine göre, programa ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla istatistik analizlerden yararlanılmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre, matematik öğretmenleri genel olarak İlköğretim II. Kademe Matematik Dersi Öğretim Programı'nı olumlu bulduklarını, ancak programın uygulanmasında bazı güçlüklerle karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenler okullarda programın uygulanması için gerekli kaynak ve materyallerin yetersiz ve yine okulların alt yapı ve olanaklarının yetersiz olduğunu, programda her ünite için ayrılan zamanın, ünitenin güçlük derecesi ile uyumluluğunun yetersiz olduğunu, kazanımların toplumun ihtiyaçlarına cevap vermesinin ve öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyine uygunluğunun yetersiz olduğunu, programda önerilen öğretim yöntemlerinin sınıf ortamında uygulanmasında güçlüklerle karşılaşıldığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The new mathematics curriculum in secondary school educaion started to be practiced in 6th grade students in 2006-2007, started to be practiced in 7th grade students in 2007-2008 and it is started to be practiced in 8th grade students in 2008-2009. The aim of this study is the evaluation of the teacher views on mathematics curriculum in secondary school.The data of the research were collected from the 76 secondary mathematics teachers who study in Fethiye, Ortaca, Ula and Center in Muğla. A 46- items test was made by a researcher to determine the teachers? views. The frequency, percentage, arithmetic average and standard deviation were calculated to determine teachers? views about the programme?s dimensions. According to the variences of the teacher?s work experience, the place of the school, the gender and inservice education, the analysis statistics were used to determine whether there is a meaningful difference among the views about the programme or not.According to the result of the research, generally the primary mathematics education teachers stated that they had found positive the mathematics curriculum however they come across some difficulties during the practice. Also they stated that the necessary sources and materials, the possibilities of the schools , the time for per unit,the harmony with the difficulty degree of the unit are insufficient. They also stated that replying to the needs of society and in harmony with students? front learning level are insufficient and they come across difficulties in the practice of curriculum methods suggested in the programme.