Tüketim çağında sanatın değişen halleri ve sokak tiyatrosu
The varying forms of art and street theatre in consumption era
- Tez No: 253694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇEN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma sanatsal üretim alanı üzerinden sokak tiyatrosunu incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada sanat, sanat eserleri üzerinden sanatçının yaratıcı dehası olarak değil, sanatsal üretim alanı çerçevesinden sorunsallaştırılmaktadır. Günümüzde sanat, toplumsal, politik ve ekonomik bağlantılarından kopartılarak sanat piyasasında tüketimler üzerinden tanımlanmaktadır. Bu çalışma sanat üzerindeki anlam yitimlerinin nedenlerinin açığa çıkartılması amaçlanmaktadır. Buradan hareketle sokak tiyatrosunda tarihsel, siyasal ve toplumsal bağlamda ne gibi dönüşümlerin olduğu tartışılarak günümüzde tüketimin bu belirleyiciliğinin karşısında sokak tiyatrosunun alternatif yaklaşımları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This work aims to study street theatre in terms of the field of artistic production. In this study, art is problematised not as the creative genius of the artist but as a field of artistic production. Art, today, is sewered from its social, political and economic ties and comes to be defined through the consumption in the art market. Therefore, this study also aims to reveal the reasons of the loss of meaning in art. Departing from this point, in this work, alternative approaches of the street theatre vis a vis the dominance of consumption are examined to gether with a discussion of the transformations that the street theather has undergone in historical, political and social contexts.